Gwiazda

i

Autor: Rene Tittmann / CC0 / pixabay.com

"Gwiazda Betlejemska" rozbłyśnie na niebie na święta! Po raz pierwszy od 800 lat!

2020-12-21 16:01

Ostatnio takie zjawisko można było podziwiać w 1226 roku, czyli prawie 800 lat temu. 21 grudnia 2020 roku, czyli w najdłuższą noc w roku i tuż przed samymi świętami Bożego Narodzenia, na nocnym niebie pojawi się... "Gwiazda Betlejemska"! Tego nie można przegapić!

Spis treści

  1. Czym jest koniunkcja planet?
  2. Dlaczego "Gwiazda Betlejemska"?
  3. Jak obserwować "Gwiazdę Betlejemską"?

Wszystko za sprawą dwóch największych planet Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna, które tego dnia ustawią się w taki sposób, że będą wyglądać jak jeden obiekt. Takie zjawisko nazywane jest koniunkcją.

Czym jest koniunkcja planet?

Koniunkcja jest zjawiskiem, które polega na ustawieniu się obiektów w jednej linii z ich obserwatorem, z którego punktu widzenia wyglądają one jak jedno ciało niebieskie - nawet jeśli znajdują się w znacznej odległości.

Tak właśnie będzie w przypadku Jowisza i Saturna, które 21 grudnia ustawią się w jednej linii. Jest to wyjątkowo rzadkie zjawisko, zwłaszcza, że przypada właśnie w okresie świątecznym. Ostatnio można było je podziwiać prawie 800 lat temu, w 1226 roku.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Dlaczego "Gwiazda Betlejemska"?

Zjawisko zostało określone mianem "Gwiazdy Betlejemskiej" nie tylko ze względu na wyjątkowy czas, w którym pojawi się na niebie. Będzie ono również bardzo podobne do tego, które widzieli Trzej Królowie. Koniunkcja będzie widoczna przez kolejnych kilka dni - do 25 grudnia.

Czytaj też: Lockdown w Niemczech. Nowe ograniczenia w ruchu granicznym od 16.12.2020. Kogo dotyczą?

Jak obserwować "Gwiazdę Betlejemską"?

Światło emitowane przez "Gwiazdę Betlejemską" będzie bardzo silne, dlatego jej obserwacja będzie możliwa nawet gołym okiem. Specjalistyczny sprzęt nie będzie konieczny, jednak zawsze może się przydać, by zobaczyć zjawisko jeszcze lepiej. Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest jednak pogoda, czyli bezchmurne niebo. Bez tego obserwacja "Gwiazdy Betlejemskiej" będzie wręcz niemożliwa.

Zjawisko będzie widoczne na całym świecie, jednak najlepsze warunki będą mieli obserwatorzy przebywający w pobliżu równika. Tam "Gwiazda Betlejemska" będzie najbardziej wyraźna.

QUIZ. Mikołaj Kopernik i jego historia. Co wiesz o słynnym astronomie?

Pytanie 1 z 11
Mikołaj Kopernik urodził się w roku:
Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?