Rój meteorów nad Szczecinem

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Rój meteorów nad Szczecinem

Geminidy 2020. To ostatnia szansa w tym roku, by zobaczyć spadające gwiazdy!

2020-12-05 8:30

Całkiem niedawno, o ile oczywiście dopisała pogoda, mogliśmy podziwiać Leonidy, Taurydy i Orionidy. Przed nami ostatnia w tym roku szansa, by na nocnym niebie zobaczyć spadające gwiazdy. Kiedy i jak obserwować Geminidy 2020? Podpowiadamy!

Geminidy to jeden z najaktywniejszych rojów meteorytów, które można obserwować w ciągu roku na niebie. Są one bardziej aktywne niż np. sierpniowe Perseidy i można obserwować je w grudniu.

Geminidy 2020: kiedy obserwować?

W 2020 roku Geminidy będą aktywne między 4 i 17 grudnia, a maksimum tego zjawiska przypadnie w nocy z 13 na 14 grudnia.  W tym roku największa aktywność Geminidów przypadnie od godziny 9:00 w niedzielę do około godz. 17:00 w poniedziałek. Żeby zobaczyć spadające gwiazdy, najlepiej obserwować niebo w nocy z niedzieli na poniedziałek, około godz. 1:50. Jeśli pogoda dopisze, a niebo będzie bezchmurne, w ciągu zaledwie jednej godziny będzie można zobaczyć ponad 100 spadających gwiazd.

Geminidy 2020: gdzie obserwować?

Ważne jest, by spadające gwiazdy oglądać z dala od dużych skupisk sztucznego światła. Najlepiej jest wybrać się za miasto, w okolice lasów lub pól, albo nad duże zbiorniki wodne. Bardzo pomocna w znalezieniu takich miejsc może okazać się poniższa mapa natężenia światła:

Żeby zobaczyć Geminidy na niebie, musi być spełniony jeszcze jeden warunek: niebo musi być bezchmurne, o co o tej porze roku jest niezwykle trudno. I to właśnie niekorzystna pora roku jest jedną z przyczyn mniejszej popularności Geminidów, w porównaniu np. do sierpniowych Perseidów.

Sonda
Czy obserwujesz zjawiska astronomiczne?
Przyroda oszalała! W listopadzie w Szczecinie kwitną drzewa
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany