"Betonoza" vs. "chwastoza"

Na placu Rodła zrobiło się zielono. Natura walczy ze szczecińską "betonozą" [ZDJĘCIA]

2022-08-02 10:56

Przebudowa placu Rodła wywołała burzliwą dyskusję. Szczecinianie nie pozostawili na inwestycji przysłowiowej "suchej nitki" określając ją jednym słowem: "betonoza". Tymczasem natura pokazała swoją siłę w walce z wszechobecnym betonem i poradziła sobie sama. Na placu Rodła zrobiło się zielono... od chwastów!

"Betonoza" na placu Rodła

Na znikającą z placu Rodła zieleń mieszkańcy zwracali uwagę już od dawna. Na przestrzeni ostatnich lat z okolic skrzyżowania zniknęło kilka dorodnych drzew. Efektu "betonozy" dopełniła "torowa rewolucja", w ramach której wycięto kolejne drzewo na przystanku tramwajowym przy urzędzie marszałkowskim, a z obsadzonej roślinnością wyspy na środku skrzyżowania pozostały jedynie nieliczne małe skrawki. Asfalt w całości pokrył nowe torowiska. W sieci dosłownie zawrzało od negatywnych komentarzy.

Betonoza w centrum Szczecina. Tak wygląda Plac Rodła po remoncie

Natura pokazała swoją siłę

Od zakończenia robót drogowych i otwarcia skrzyżowania dla ruchu minęło zaledwie kilka tygodni. To jednak wciąż nie koniec prac związanych z "torową rewolucją" w tej części miasta. Wciąż trwa przebudowa torowiska na al. Wyzwolenia. Obiecane przez urzędników nasadzenia wciąż pozostają w sferze planów i pojawią się najprawdopodobniej dopiero jesienią. Natura jednak postanowiła zawalczyć "o swoje" i pokazała swoją siłę. W nielicznych miejscach, w których zaplanowano zieleń, wyrosły dorodne chwasty, niektóre sięgające nawet metra wysokości.

Czytaj też: Bilet za 9 euro bije rekordy popularności! Jak tanio podróżować po Niemczech? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mówiąc krótko, "betonoza" została zastąpiona "chwastozą". Ten widok jest na szczęście tylko chwilowy, gdyż ta wątpliwej urody "łąka kwietna" niebawem zniknie i zastąpi ją uporządkowana zieleń. Przypomnijmy, poza kwiatami i krzewami, w rejonie placu Rodła mają zostać posadzone również nowe drzewa, m.in. klony i jarząby.

Czytaj też: Odkrycie w centrum Szczecina. Stare torowisko przetrwało pół wieku pod asfaltem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?