Muzeum Historii Szczecina otwiera się po długiej przerwie. Będzie nowa wystawa

i

Autor: Grzegorz Kluczyński / Muzeum Narodowe w Szczecinie Muzeum Historii Szczecina w zabytkowym ratuszu na Rynku Siennym otwiera się po długiej przerwie

Muzeum Historii Szczecina otwiera się po długiej przerwie. Będzie nowa wystawa

2022-06-24 10:13

Na tę chwilę czekało wielu mieszkańców Szczecina, miłośników historii i sztuki. Muzeum Historii Szczecina w zabytkowym ratuszu przy Rynku Siennym znów będzie otwarte dla zwiedzających. Poza stałymi ekspozycjami będzie też nowa wystawa, której uroczyste otwarcie odbędzie się w pierwszym dniu funkcjonowania muzeum

Drzwi muzeum mieszczącego się w zabytkowym ratuszu przy Rynku Siennym na szczecińskim Podzamczu, były zamknięte dla zwiedzających przez długie miesiące. Najpierw przez pandemię, później z powodów organizacyjnych. To zmieni się jednak od najbliższego wtorku, 28 czerwca. Wystawy w Muzeum Historii Szczecina znów będą dostępne dla publiczności.

- Oprócz wystaw stałych prezentujących burzliwe losy miasta od czasów najdawniejszych do współczesności, będzie można także oglądać nową ekspozycję czasową „Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz-architektka i urbanistka” - informuje Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wernisaż odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18.00.

Czytaj też: Wandal w kościele. Szuka go szczecińska policja. Rozpoznajecie go? [ZDJĘCIA]

"Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz-architektka i urbanistka"

Wraz z końcem drugiej wojny światowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych podjęto wysiłek organizacyjny, mający na celu gospodarcze i społeczne scalenie ziem dawnych z pozyskanymi terenami wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Zagospodarowanie obszarów poniemieckich utrudnione było jednak przez brak wykwalifikowanej siły roboczej, w tym przede wszystkim inteligencji z wykształceniem inżynierskim i ekonomicznym. Tym bardziej istotną rolę odgrywały osoby podejmujące się trudu adaptacji w obcych, często niezwykle trudnych warunkach, tworząc podwaliny pod budowę tożsamości nowych mieszkańców regionu.

Jedną z nich była Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka urbanistka, malarka, a także animatorka kultury w powojennym Szczecinie. Była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w czasie drugiej wojny światowej brała udział w obronie Warszawy, a następnie działała w konspiracji – Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. W 1942 r. została aresztowana i przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd w 1944 r. przetransportowano ją do Ravensbrück, a następnie Neubrandenburga, gdzie doczekała wyzwolenia. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Szczecinie i podjęła pracę jako współorganizatorka służby budowlanej na terenie miasta, działała w komisji ds. nazw ulic miasta, a także przeprowadzała inwentaryzację ocalałych zabytków Szczecina (m.in. odkryła sarkofagi książęce na Zamku Książąt Pomorskich). W lipcu 1946 r. Kurcyuszowa została powołana na stanowisko Głównego Urbanisty Województwa Szczecińskiego, które piastowała do 1960 r. W późniejszym okresie pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej. Była również współorganizatorką Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie. W pracy zawodowej współtworzyła uproszczone plany zagospodarowania przestrzennego miast ówczesnego województwa szczecińskiego, a także była autorką szeregu projektów planów miejscowych. Poza pracą aktywnie działała w szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).

Helena Kurcyusz, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ na urbanistyczny kształt Szczecina i wielu innych miejscowości na Pomorzu Zachodnim, jednocześnie odegrała ogromną rolę kulturotwórczą, angażując się w życie kulturalne i artystyczne regionu, inicjując m. in. powstanie Klubu „13 Muz”. Prowadziła przy tym aktywną działalność społeczną, należała do Sekcji Strzelectwa Klubu Sportowego „Ogniwo”, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych, jak również Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Posiadała ponadto ogromny talent malarski, uwidaczniający się w licznych akwarelach o szerokiej tematyce: od widoków krajobrazowych, zieleni i architektury po portret i miniaturę. Była także autorką wielu wierszy i wspomnień z okresu okupacji oraz z pierwszych lat pobytu w Szczecinie.

Czytaj też: Pokonaj 230 schodów i podziwiaj Szczecin z wieży Muzeum Narodowego [CENY, GODZINY OTWARCIA]

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek, środa, czwartek, sobota: 10.00–18.00
  • piątek, niedziela: 10.00–16.00

W soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wystawy stałe:

  • Najstarsze karty z dziejów Szczecina
  • Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich
  • Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku
  • Gabinet biedermeieru
  • Ekspozycja plenerowa (plac przed wejściem do gmachu): rzeźba „Wielki łuk” Bernharda Heiligera
Sonda
Często chodzisz do muzeum?
"Ogrody Śródmieście" już otwarte! Nowe miejsce spotkań w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany