Pokonaj 230 schodów i podziwiaj Szczecin z wieży Muzeum Narodowego [CENY, GODZINY OTWARCIA]

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Pokonaj 230 schodów i podziwiaj Szczecin z wieży Muzeum Narodowego [CENY, GODZINY OTWARCIA]

Pokonaj 230 schodów i podziwiaj Szczecin z wieży Muzeum Narodowego [CENY, GODZINY OTWARCIA]

2022-05-31 10:25

Szczecin podziwiany z wysokości robi wrażenie. Jednym z najpopularniejszych punktów widokowych jest wieża Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, skąd po pokonaniu 230 schodów można podziwiać panoramę miasta czy widok na port i rozlewiska Odry. Od środy, 1 czerwca, po zimowej przerwie, wieża znów zostanie udostępniona zwiedzającym.

Wysokość gmachu Muzeum Narodowego wraz z kopułą wynosi 54 metry, a wysokość nadodrzańskiej skarpy to 19 metrów, więc stojąc na tarasie widokowym znajdujemy się dokładnie 73 metry ponad lustrem Odry, skąd możemy podziwiać nie tylko panoramę Szczecina, ale także port i rozlewiska Odry.

Żeby wejść na szczyt wieży, trzeba przygotować się na niemały wysiłek. Do pokonania jest bowiem 230 schodów, często stromych, wąskich i krętych. Po trwającej kilka minut "wspinaczce" można złapać oddech, napawając się pięknem Szczecina.

Czytaj też: Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

Wieża widokowa Muzeum Narodowego w Szczecinie - bilety, godziny otwarcia

Wieża z tarasem widokowym Muzeum Narodowego w Szczecinie czynna jest od wtorku do niedzieli. We wtorki, środy, czwartki i soboty czynna jest w godzinach 10:00–18:00, natomiast w piątki i niedziele od godz. 10:00 do 16:00.

Bilet normalny kosztuje 8 złotych, ulgowy 5 złotych. Bilet grupowy to koszt 4 złotych za osobę, jednak grupa powinna liczyć minimum 10 osób.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Gmach Muzeum Narodowego to jedna z architektonicznych ikon Szczecina. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne, tworzące nadodrzańską sylwetę miasta, zwane Tarasem Hakena (obecnie Wały Chrobrego) zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau. Budynek został oddany do użytku w czerwcu 1913 roku i do końca drugiej wojny światowej był siedzibą Stadtmuseum Stettin, w którym wystawiano zbiory archeologiczne i etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii oraz eksponaty przyrodnicze.

W polskim Szczecinie budynek nadal pełni funkcje muzealne, będąc najpierw jednym z budynków Muzeum Pomorza Zachodniego, a od 1970 roku – Muzeum Narodowego. Należy do najokazalszych gmachów muzealnych w Polsce. Jest tu przechowywana i eksponowana jedna z największych w kraju kolekcji zabytków kultur pozaeuropejskich. Od jesieni 2021 roku w budynku można także oglądać nowe ekspozycje stałe z „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”.

Czytaj też: To one górują nad miastem! Poznaj najwyższe budowle Szczecina [TOP 10]

Sonda
Czy masz lęk wysokości?
Okręty NATO z wizytą w Szczecinie