To ważna postać w historii Szczecina

To jemu zawdzięczamy największy cmentarz w Polsce i architektoniczne perły Szczecina. Tak wygląda grób Wilhelma Meyera-Schwartau

2022-10-31 11:35

Każdy, kto mieszka w Szczecinie, albo chociaż raz odwiedził to miasto, z pewnością zna takie miejsca jak Wały Chrobrego czy Cmentarz Centralny. Ich twórcą był Wilhelm Meyer-Schwartau, architekt, któremu Szczecin zawdzięcza również tak charakterystyczne budynki jak rektorat PUM przy ul. Rybackiej, I Liceum Ogólnokształcące czy gmach Izby Celnej nad Odrą. To prawdziwe architektoniczne perełki stolicy Pomorza Zachodniego.

Wilhelm Meyer-Schwartau urodził się 28 czerwca 1854 w Schwartau. Był absolwentem Berliner Bauakademie. Po ukończeniu studiów, w latach 80. XIX w. pracował przy restauracji katedr późnoromańskich: św. Piotra w Wormacji i katedry w Spirze. W 1891 osiedlił się w Szczecinie i piastował stanowisko miejskiego radcy budowlanego. Tę funkcję pełnił do roku 1921.

Meyer-Schwartau był przede wszystkim architektem. Był autorem układu przestrzennego i budowli na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, czyli największej obecnie nekropolii w Polsce, zaprojektował ówczesne Hakenterrasse, czyli Wały Chrobrego i znajdujący się przy nich gmach Muzeum Narodowego. Wśród budynków zaprojektowanych przez Wilhelma Meyera-Schwartau znajdują się również: kościół Św. Gertrudy na Łasztowni, gmach rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej, I Liceum Ogólnokształcące przy al. Piastów, szpitale na Pomorzanach i w Zdunowie, gmach Izby Celnej nad Odrą, budynek tzw. "starej chemii" Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Hotel Park w obecnym Parku Żeromskiego. Był również założycielem pierwszego w Szczecinie zrzeszenia, którego celem było tworzenie i naprawa ścieżek rowerowych.

Wilhelm Meyer Schwartau zmarł 14 sierpnia 1935 roku w Szczecinie. Został pochowany w miejscu, które sam stworzył, czyli na Cmentarzu Centralnym. Jego grób znajduje się nieopodal głównej kaplicy, przy alei Południowej. Pomnik wykonany jest z piaskowca.

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Tajemnicze ruiny na szczecińskim cmentarzu. To miejsce budzi grozę
Nasi Partnerzy polecają