Miało być wcześniej, będzie później. Niemcy łapią ogromny poślizg na ważnej inwestycji. Kiedy wrócą pociągi do Berlina?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Miało być wcześniej, będzie później. Niemcy łapią ogromny poślizg na ważnej inwestycji. Kiedy wrócą pociągi do Berlina?

Inwestycje na kolei

Miało być wcześniej, będzie później. Niemcy łapią ogromny poślizg na ważnej inwestycji. Kiedy wrócą pociągi do Berlina?

2025-04-03 8:18

Remontowany od ponad trzech lat odcinek linii kolejowej Berlin-Szczecin, między Angermünde a granicą polsko-niemiecką po raz kolejny opóźnia się. Pierwotnie mówiono o zakończeniu prac wcześniej niż zakładał harmonogram, jednak inwestycja zostanie zakończona z dużym opóźnieniem. Powodem są problemy kadrowe w branży budowlanej. Kiedy pasażerowie pojadą szybciej na trasie między Szczecinem i Berlinem?

Szczecin SE Google News

Inwestycja, która miała znacząco skrócić czas podróży między Szczecinem i stolicą Niemiec, napotyka na kolejne przeszkody. Remont odcinka między Angermünde a granicą polsko-niemiecką, trwający od listopada 2021 roku, został przesunięty na koniec 2027 roku. Pierwotnie zakładano, że prace zakończą się wcześniej, jednak problemy kadrowe w branży budowlanej pokrzyżowały plany.

Problemy kadrowe opóźniają remont trasy Berlin-Szczecin

Biuro prasowe Deutsche Bahn, w odpowiedzi na zapytanie dziennikarzy Deutsche Welle, tłumaczy opóźnienie poważnym niedoborem wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej, szczególnie w zakresie technologii sterowania i bezpieczeństwa.

„Projekt został opóźniony z powodu poważnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej, w szczególności w zakresie technologii sterowania i bezpieczeństwa. Ta trudna sytuacja wpływa zarówno na rozbudowę i nowe projekty budowlane, jak i na renowację istniejących sieci. W związku z tym Deutsche Bahn intensywnie analizuje, które projekty mają zostać zrealizowane zgodnie z planem, a które mają zostać odroczone”

– informuje Deutsche Bahn.

Prace na około 50-kilometrowym odcinku Angermünde - granica z Polską podzielono na dwa etapy. Obecnie trwają prace na pierwszym etapie inwestycji między Angermünde a Passow. Drugi etap budowy ma rozpocząć się latem przyszłego roku. Jeszcze niedawno przedstawiciele niemieckiej kolei zapewniali, że prace przebiegają zgodnie z planem.

Co zyskają pasażerowie po remoncie trasy Szczecin-Berlin?

Inwestycja obejmuje dobudowę drugiego toru, który wcześniej istniał, jednak po zakończeniu II wojny światowej został rozebrany, elektryfikację trasy oraz dostosowanie jej do dużych prędkości. Zmodernizowane zostaną również dworce kolejowe. Po zakończeniu prac pociągi mają rozwijać prędkość do 160 km/h, a podróż między Szczecinem i Berlinem ma trwać 90 minut.

Opóźnienia również po polskiej stronie

Nie wiadomo, kiedy cała trasa Szczecin-Berlin będzie gotowa, ponieważ również po polskiej stronie konieczne jest przygotowanie kilkunastokilometrowego odcinka od Szczecina do granicy. Prace planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe są na etapie projektów budowlanych i wykonawczych. W styczniu 2025 r. PLK złożyły wniosek o dofinansowanie inwestycji z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) na kwotę 1 mld 470 mln zł.

Jeśli uda się pozyskać finansowanie, zakończenie prac na polskim odcinku linii kolejowej i uruchomienie pociągów planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2028 roku. Całość prac ma zakończyć się pod koniec 2029 roku.

QUIZ: Szczecin czy Berlin?
Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu jest Szczecin czy Berlin?
Quiz: Szczecin czy Berlin?
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie