Podrabiane torebki w przesyłkach z Chin

i

Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Podrabiane torebki w przesyłkach z Chin

Miał być Louis Vuitton, były chińskie podróbki. Zachodniopomorscy celnicy w akcji

2022-06-01 12:16

Na pierwszy rzut oka niczym nie różniły się od produktów znanej światowej marki, jednak po bliższym przyjrzeniu się, że torebki z logo Louis Vuitton i inne markowe produkty to chińskie podróbki o niewielkiej wartości. W maju 2022, w oddziale celnym przy Poczcie Polskiej w Szczecinie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali aż 10 przesyłek z podrobionymi "luksusowymi" towarami. Przesyłki nadane były w Chinach, a ich odbiorcami miało być osiem osób z województwa zachodniopomorskiego.

Funkcjonariusze celno-skarbowi podeszli dość sceptycznie do niskich wartości produktów wynikających z dołączonych deklaracji celnych. Nadawcy deklarowali wartość przesyłek na poziomie od 5 do 19 dolarów.

- Z deklaracji wynikało też, że w przesyłkach znajdują się inne towary: torba na zakupy, buty sportowe, poduszka - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Podjęli wiec decyzję o prześwietleniu przesyłek, co pozwoliło zidentyfikować znajdujące się w nich towary. Następnie otworzono przesyłki i sprawdzono co tak naprawdę było przesyłane do Polski.

Czytaj też: Ile zarabia prezydent Szczecina? Mniej niż jego zastępcy! Piotr Krzystek spłaca kredyt i jeździ autem z 1973 roku

Już na pierwszy rzut oka funkcjonariusze zwrócili uwagę, że torebki znajdujące się w paczkach były niestaranne wykonanie, mimo, że posiadały oznaczenie "made in France".

- Miały krzywe lub podwójne przeszycia, wystające nitki, intensywny nieprzyjemny zapach - dodaje Małgorzata Brzoza. - Po takich oględzinach funkcjonariusze stwierdzili, że nie są to oryginalne przedmioty. To zdecydowało, że produkty zostały zatrzymane.

Warto również dodać, że legalne torebki tych marek kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Czytaj też: Zamiast brać kredyty na lata, wolą zakasać rękawy. Duże zainteresowanie mieszkaniami do remontu w Szczecinie

Funkcjonariusze KAS poinformowali kancelarie prawne reprezentujące właścicieli znaków towarowych o podejrzeniu naruszenia prawa własności intelektualnej. Przedstawiciele marek zdecydowali o zniszczeniu podróbek.

- Podrabiane produkty niestety cieszą się dużą popularnością wśród nabywców - podkreśla rzeczniczka IAS. - To z kolei stwarza doskonałą okazję oszustów, by wzbogacić się kosztem znanej marki. Ochronę interesów producentów oryginalnych towarów dają przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej. Jednym z zdań Krajowej Administracji Skarbowej jest ujawnianie podrabianych produktów.

Odpowiedzialność karną za sprzedaż podróbek ponoszą nie tylko ci co je podrabiają, ale też sprzedawcy/pośrednicy. Za sprzedaż podróbek grozi nie tylko odpowiedzialność cywilna, ale i karna. Odpowiedzialność karna za sprzedaż podróbek w stosunku do wszystkich tych osób wiąże się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj też: Te rośliny mogą zabić! Są piękne i śmiertelnie niebezpieczne. Sprawdź czy masz je w swoim ogródku!

Sonda
Czy zdarza Ci się kupować podróbki znanych marek?
Rzucam hasło: Arek Kocik z "Królowych Życia"
Nasi Partnerzy polecają