Duże zainteresowanie mieszkaniami do remontu w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Duże zainteresowanie mieszkaniami do remontu w Szczecinie

Zamiast brać kredyty na lata, wolą zakasać rękawy. Duże zainteresowanie mieszkaniami do remontu w Szczecinie

2022-05-31 11:17

Rosnące koszty wynajmu czy drogie kredyty hipoteczne sprawiają, że w Szczecinie rośnie zainteresowanie komunalnymi mieszkaniami do remontu. To znacznie tańsze rozwiązanie, chociaż wymaga sporych nakładów pracy i wydatków, które są jednak dużo mniejsze, niż w przypadku mieszkań gotowych do zamieszkania.

Wolą remontować niż zaciągać kredyty

Zainteresowanie programem "Mieszkanie za remont" nie słabnie, a wręcz przeciwnie. W pierwszych miesiącach tego roku odnotowano rekordową liczbę wniosków od mieszkańców Szczecina, którzy chcieliby w ten sposób zamieszkać w końcu "na swoim".

- W ostatnich czasie popularność tego programu bardzo wzrosła - informuje Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Tylko w pierwszych czterech miesiącach wpłynęło 350 wniosków w tej sprawie, a 100 rodzin otrzymało lokale do remontu.

Czytaj też: Miliony do wydania. Zgłoś swój projekt do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego!

To jest prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Duże zainteresowanie wynika z wielu czynników.

- Wśród nich m.in.: szybujące ceny najmu na wolnym rynku, droższe kredyty mieszkaniowe, sytuacja związana z wojną na Ukrainie i napływ do Polski uchodźców z tego kraju - tłumaczy Sylwia Rogulaska, zastępca dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. - Poza tym nasz program ma wiele zalet. Oferta jest różnorodna, zasady najmu są przejrzyste, a czynsz stosunkowo niski. Dodatkowym walorem Programu jest możliwość dofinansowania do wykonania w lokalu łazienki i ogrzewania.

Program "Mieszkanie za remont" funkcjonuje w Szczecinie od 10 lat. Jest dedykowany pełnoletnim mieszkańcom Szczecina, którzy nie mają swojego mieszkania np. żyją z rodzicami lub wynajmują mieszkanie na wolnym rynku, a ich zarobki mieszczą się w określonych widełkach.

- Program jest regularnie modyfikowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców - dodaje Tomasz Klek. - Ostatnio, w ramach "Programu Małych Ulepszeń", wprowadzono możliwość uzyskania od miasta dofinansowania na wydzielenie łazienki, łazienki z wc i ogrzewania maksymalnie do wysokości 40 tys. zł.

Czytaj też: To miał być kantor, jednak za drzwiami działy się zupełnie inne rzeczy. Szemrany interes w centrum Szczecina

Ile kosztuje remont?

Otrzymanie mieszkania do remontu wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań. Czas, w którym mieszkaniec powinien wykonać remont lokalu wynosi 8 miesięcy, a z pozwoleniem na budowę - rok. To również koszty, które mieszkaniec musi ponieść w związku z koniecznymi pracami.

- Średni koszt remontu, w podstawowym zakresie, to kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi Barbara Wrzos, zastępca dyrektora ZBiLK ds. inwestycji. - W trakcie wykonywania prac nie naliczamy czynszu. Podczas remontu płaci się tylko za zużyte media: prąd, gaz i woda. Zasadnicza umowa najmu jest podpisywana po wykonanym remoncie. Liczymy się z tym, że na każdym etapie mogą wyniknąć jakieś nieprzewidziane sytuacje. Zawsze staramy się pomagać najemcy i wspólnie szukać rozwiązania danego problemu.

Od 2012 roku z programu skorzystało już ponad 2 tysiące rodzin, które zamieszkały w wyremontowanych przez siebie mieszkaniach.

- Co ciekawe, do tej pory ZBiLK nie odnotował przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na swój koszt lub dewastacji takiego mieszkania - dodaje Tomasz Klek. - Wręcz przeciwnie, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy płacą w terminie czynsz i dbają o swoje “m”.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gdzie znaleźć oferty mieszkań do remontu?

Oferty mieszkań do remontu znajdują się na stronie internetowej Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w zakładce "Wynajmij mieszkanie". Lista proponowanych mieszkań w zamian za remont obejmuje obecnie 130 pozycji. Znajdują się na niej lokale położone w różnych rejonach miasta. Przy każdej ofercie są dostępne zdjęcia i szczegółowa informacja na temat mieszkania m.in.: zakres i przybliżony koszt remontu, wysokość czynszu, dres budynku w którym mieszkanie się znajduje.

W ostatnim czasie uruchomiono również zakładkę "Najczęściej zadawane pytania", gdzie są odpowiedzi na rożne kwestie poruszane przez mieszkańców zainteresowanych programem "Mieszkanie za remont".

Czytaj też:Przedwojenny napis nie zniknął pod grubą warstwą tynku. Kamienica w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Co wolisz - mieszkanie w bloku czy dom?
Balkony z widokiem na... ścianę! Szczecińskie osiedle stało się sławne na całą Polskę