Mężczyźni w Szczecinie są dyskryminowani? Internauta poruszył ważną kwestię równości płci

i

Autor: Tima Miroshnichenko / CC0 / pexels.com, wykop.pl, gk Mężczyźni w Szczecinie są dyskryminowani? Internauta poruszył ważną kwestię równości płci

Lawina komentarzy

Mężczyźni w Szczecinie są dyskryminowani? Internauta poruszył ważną kwestię równości płci

2025-04-04 13:51

Czy mężczyźni w Szczecinie mogą czuć się dyskryminowani ze względu na płeć? Jeden z użytkowników Wykopu zwrócił uwagę na kwestię dotyczącą ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Wpis wywołał lawinę komentarzy.

Szczecin SE Google News

Internauta mówi o dyskryminacji

Na portalu Wykop.pl pojawił się wpis, w którym jeden z użytkowników zwraca uwagę na przepisy dotyczące ulgowych przejazdów komunikacją miejską dla emerytów. Wynosi ona 50 procent. Internauta zauważył jednak, że ulga przysługuje pasażerom w zależności od płci i wieku i jego zdaniem bardziej uprzywilejowane w tym przypadku są kobiety. Ma to związek m.in. z wysokością wieku emerytalnego, który w Polsce jest różny w zależności od płci.

"Według uchwały Rady Miasta Szczecin, ulga 50% na przejazdy komunikacją miejską przysługuje kobietom po ukończeniu 55 lat, a mężczyznom po ukończeniu 60 lat. Wg GUS, w Szczecinie w wieku 55-59 lat żyje 10 tys. mężczyzn i 11 tys. kobiet. Czy dyskryminacja płciowa jest zgodna z art. 32. Konstytucji RP?"

- pyta użytkownik Wykopu.

Rzeczywiście przepisy są uwarunkowane osiągnięciem wieku emerytalnego. Różnica między kobietami i mężczyznami wynosi 5 lat. Podobnie jest w przypadku ulgowych przejazdów komunikacją miejską. W tym przypadku ten przywilej również uwarunkowany jest wiekiem i kobiety mogą z niego korzystać wcześniej niż mężczyźni.

Warto jednak podkreślić, że podstawą do otrzymania ulgi jest przede wszystkim korzystanie ze świadczeń emerytalnych. Ze wspomnianej ulgi nie mogą korzystać osoby, które osiągnęły wiek wskazany w uchwale, jednak pozostają czynne zawodowo.

Różnic nie ma w przypadku biletów dla seniorów. Tutaj 50-procentowa ulga przysługuje każdemu, bez względu na płeć, po osiągnięciu 67. roku życia. Natomiast po przekroczeniu wieku 70 lat, szczecińską komunikacją miejską można jeździć za darmo na podstawie dokumentu tożsamości stwierdzającego wiek.

Lawina komentarzy. Oberwało się ministrze

Wpis internauty wywołał burzliwą dyskusję, w której uczestniczyli nie tylko mężczyźni, którzy poczuli się dyskryminowani, ale także kobiety, które stanęły w ich obronie. W komentarzach "oberwało się" również ministrze do spraw równości Katarzynie Kotuli, której internauci zarzucili brak działań w tej sprawie, a także wypomnieli, że jako posłanka na Sejm RP, może podróżować środkami komunikacji miejskiej za darmo.

  • "Mężczyźni nie są od korzystania ze zniżek, mężczyźni są od fundowania tych zniżek kobietom z podatkach"
  • "Witaminki krzyczą o tym, jak są uciskane w tym bezdusznym patriarchacie, podczas gdy ciągle nadawane są im nowe przywileje"
  • "Mega słabe. Mówię to jako kobieta. I jako kobieta mówię, że należy wreszcie zrównać wiek emerytalny"
  • "To chyba na odwrót powinno być bo w większości przypadków 55 latek będzie już bardziej schorowany niż 60 latka"
  • "To samo dzieje się w ZTM Warszawa kobitki jeżdżą za darmo od 60 lat, faceci dopiero od 65 to się nazywa równouprawnienie"
  • "Dobrze, że mamy Ministerstwo Równości, jednak się przyda"
  • "Fajne to ministerstwo równości, takie niezaprzydatne i niezarówne"

- czytamy w komentarzach.

Sonda
Boisz się o swoją emeryturę?
Ta naklejka jest obowiązkowa. Jak ją zdobyć?