Marszałek dołoży się do remontu zabytkowej kolegiaty w Stargardzie

i

Autor: Google Street View Marszałek dołoży się do remontu zabytkowej kolegiaty w Stargardzie

Marszałek dołoży się do remontu zabytkowej kolegiaty w Stargardzie

2021-09-03 10:08

To jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Stargardzie i na całym Pomorzu Zachodnim. Remont stargardzkiej kolegiaty otrzyma wsparcie finansowe od urzędu marszałkowskiego. Dzięki dotacji przeprowadzony zostanie pierwszy etap konserwacji barokowej supraporty Mouviviusa z 1734 roku.

Sejmik województwa zdecydował o przyznaniu dotacji dla parafii pw. NMP Królowej Światła w Stargardzie. Przyznane środki w kwocie 185 tysięcy złotych, przeznaczone zostaną na renowację w kolegiacie mariackiej drewnianej płaskorzeźby, barokowej supraporty Mouviviusa z 1734 roku. Zaplanowana na ten rok konserwacja będzie pierwszym etapem rewitalizacji zabytku. Prace, które wykona Pracowania Konserwacji Zabytków Manna-Art ze Stargardu obejmują: wykonanie badań historycznej warstwy malarskiej, usunięcie olejnej, wtórnej warstwy malarskiej, dezynsekcję i impregnację drewna, naprawy stolarsko-snycerskie, uzupełnienie ubytków warstw pozłotniczych oraz ubytków warstwy malarskiej na obrazach.

- Zabytki są ważnym elementem historii naszego regionu, a także istotnym elementem wpływającym na atrakcyjność turystyczną województwa – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. - Często to obiekty, z którymi po prostu związani jesteśmy emocjonalnie. Stargardzka kolegiata to majstersztyk ceglanego gotyku, dlatego tym bardziej cieszę się, że możemy dołożyć cegiełkę do przywracania jej piękna.

Czytaj też: Baseny, zjeżdżalnie, sauny. "AquaStar" w Stargardzie prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

Konserwacja supraporty to element większej inwestycji – remontu „stulecia”. Za prawie 21 milionów złotych w stargardzkiej świątyni prowadzone są prace restauratorskie na wielką skalę. Jak dotąd odnowiono elewację, zmieniono dach czy odświeżono cenne malowidła w prezbiterium. W realizacji przedsięwzięcia pomagają środki unijne. To aż 17,6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, z działania poświęconemu ochronie zabytków.

Dofinansowanie dla kolegiaty mariackiej w Stargardzie to jedno z wielu działań jakie samorząd województwa podejmuje na rzecz ochrony zachodniopomorskiego dziedzictwa kulturowego. Tylko w 2021 roku Urząd Marszałkowski przeznaczył z własnego budżetu na ratowanie zabytków w regionie 1,8 mln zł. Od 2007 roku to w sumie 14 mln zł. Ponadto do odzyskiwania dawnego blasku przez architektoniczne perełki w regionie wykorzystano również eurofundusze. W perspektywie 2014-2020 na renowację 27 zabytków przeznaczono ponad 80 mln zł.

Czytaj też: Świnoujście: Straszyli, nękali i grozili. Antyszczepionkowcy na celowniku prokuratora

Modernizacja północnej ściany katedry św. Jakuba w Szczecinie