Renowacja szczecińskiej katedry

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Renowacja szczecińskiej katedry

Renowacja szczecińskiej katedry nie wszystkim się podoba. Sypią się GROMY! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-07-15 18:47

To jedna z najstarszych budowli w mieście, uznawana przez wielu mieszkańców Szczecina wręcz za zabytek klasy zerowej. Bazylika archikatedralna św. Jakuba jest nie tylko ważnym obiektem sakralnym, ale także jedną z największych atrakcji turystycznych, dlatego każda ingerencja w jej formę podlega ogromnej uwadze i budzi wiele emocji. Tak właśnie było i jest w przypadku przebudowy północnej ściany świątyni, określanej mianem "regotyzacji". Wiele osób, zarówno z branży architektonicznej, jak i zwykli mieszkańcy, mają sporo zastrzeżeń do tej inwestycji.

Południowa część elewacji katedry (od strony ul. Wyszyńskiego) wygląda niezmiennie od kilkuset lat, jednak północna część, od strony ulicy Grodzkiej, została zniszczona wskutek działań wojennych i odbudowana w latach 70. XX wieku w stylu odbiegającym od oryginału. Zdecydowały o tym ówczesne trendy jak i dostępne fundusze. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku zdecydowano się naprawić ten błąd i przywrócić pierwotny wygląd w stylu gotyckim.

Od kilku miesięcy możemy podziwiać efekty "regotyzacji" szczecińskiej katedry. Nie wszystkim jednak przypadły one do gustu. Najczęstszymi zarzutami wobec projektantów jest niedopasowany kolor użytej cegły, a także okna pozbawione charakterystycznego dla epoki gotyku laskowania i maswerków.

Czytaj też: Wyremontowana ulica w centrum Szczecina już się rozpada! Fuszerka czy celowe zniszczenie? [ZDJĘCIA]

W mediach społecznościowych, co jakiś czas pojawiają się nowe zdjęcia przedstawiające efekty przebudowy północnej ściany świątyni i za każdym razem wywołują burzliwą dyskusję i lawinę krytycznych komentarzy.

  • "Według mnie, to co było i to do jest jest równie do dupy. Też nie rozumiem, jak można pobierać hajs za projekt konserwatorski, kiedy nie umie się wątków ceglanych z epoki i nie umie się dobrać koloru cegły. Szkło i współczesna ślusarka oraz brak kształtek mogą być nawet narzucone przez konserwatora, ze względu na brak źródeł."
  • "Wygląda jak VW Golf po wiejskim tuningu."
  • "Dobrze by się za to komponowało z ratuszem w Elblągu."
  • "Wygląda jak jakiś dworzec kolejowy. albo prestiżowa galeria handlowa z segmentu premium."
  • "Nie rozumiem tej "rekonstrukcji". To wygląda jakby w Szczecinie nie było konserwatora zabytków."
  • "Czemu tam nie zastosowano normalnych maswerków tylko ciągnące się przez całą długość, tandetnie wyglądające szprosy?"
  • "Bardzo szpetne przeszklenie i jeszcze coś ściany im się nie zlicowały."
  • "Mam nadzieję, że to przeszklenie rodem z biurowców z czasem będzie zastępowane witrażami."

- to tylko niewielka część komentarzy internautów dotyczących modernizacji.

"Najtisenizacja ze skodofabiową"

W sprawie inwestycji głos zabrał również pisarz Jacek Dehnel, który nie przebierał w słowach:

"Tymczasem w Szczecinie obiekt uległ renowacji - w katedrze nastąpiła (za fundusze UE) "Rekonstrukcja gotyckiego stylu świątyni poprzez renowację z przebudową i nadbudową" oraz niewątpliwą najtisenizację ze skodofabiową."

Większość komentujących internautów przyznała mu rację:

  • "Myślałam, że to nowa siedziba ZUSu. A tak serio zgroza i niedowierzanie."
  • "To teraz jeszcze żaluzje pionowe."
  • "Smuteczek jest tym większy, że północna elewacja katedry była bardzo udana w swojej formie późnomodernistycznej - moim zdaniem świetniekontynuowała myśl o gotyckiej ażurowości w XX-wiecznej technologii, twórczo i mądrze."
  • "Kurczę, ten Szczecin tyle rzeczy robi fajnie: Filharmonia, Przełomy, Posejdon, renowacja kwartałów śródmiejskich, a tu taka wtopa!"

Czytaj też: Szczeciński "Pionier" nie jest już najstarszym kinem na świecie

MKZ: "Efekt jest daleki od oczekiwań"

O opinię w sprawie renowacji szczecińskiej katedry zapytaliśmy miejskiego konserwatora zabytków, który w czasie, gdy podejmowano decyzję o przyszłym kształcie jej północnej ściany, nie pełnił jeszcze swojej funkcji. W tym czasie funkcję MKZ w Szczecinie pełniła Małgorzata Gwiazdowska.

- Nie podejmowałem żadnych decyzji zarówno co do założeń jak i co do finalnego kształtu przebudowy północnej elewacji katedry św. Jakuba - mówi Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków. - Wszelkie decyzje w tej sprawie zostały podjęte przez moją poprzedniczkę. Jeszcze w sierpniu 2018 r., tuż przed podjęciem przeze mnie pracy na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków odbyła się komisja konserwatorska, na której dyskutowano zarówno kwestie związane z doborem cegły licowej jak i przeszkleń okiennych.

Michał Dębowski nie kryje również, że podobnie jak wielu mieszkańców Szczecina, nie jest zadowolony z efektów modernizacji.

- Podzielam pogląd, że finalny efekt przebudowy północnej elewacji katedry jest daleki od oczekiwań zarówno środowiska konserwatorskiego, historyków sztuki, zabytkoznawców jak i dużej części mieszkańców - mówi miejski konserwator zabytków. - Również ja nie zamierzam bronić tej realizacji. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, ale mankamenty zarówno projektu jaki wykonawstwa można by długo wyliczać. Tym bardziej czuję dyskomfort musząc się zmierzyć z kwestią odbiorów końcowych, a także odbioru społecznego tej inwestycji.

Czytaj też: Szczecin w PRL. Powstaje wyjątkowe muzeum. "Będą firanki w oknach i landrynki" [ZDJECIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz efekt przebudowy północnej ściany szczecińskiej katedry?
Modernizacja północnej ściany katedry św. Jakuba w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają