Gdzie można legalnie rozpalić grilla i ognisko w Szczecinie?

i

Autor: zanna-76 / CC0 / pixabay.com Gdzie można legalnie rozpalić grilla i ognisko w Szczecinie?

Majówka 2022. Gdzie można legalnie rozpalić grilla i ognisko w Szczecinie?

2022-04-29 11:19

Przed nami długi majowy weekend. Tradycyjnie, jak co roku, tłumy mieszkańców Szczecina wyruszą w plener, by odpocząć na łonie natury i rozpocząć sezon grillowy. Warto jednak pamiętać o ważnych zasadach dotyczących grillowania i rozpalania ognisk. Można to robić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Gdzie znajdziemy je w Szczecinie?

Obecnie w lasach panuje susza. Niewłaściwe zachowanie może bardzo łatwo doprowadzić do pożaru. Dlatego ogniska i grille można rozpalać wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach. Obowiązuje bezwzględny zapas rozpalania ognia poza paleniskami, czy w środku lasu.

W Szczecinie, zarówno w jego lewo- i prawobrzeżnej części, znajduje się 14 polan, na których można nie tylko grillować, ale również miło spędzić czas w okolicznościach przyrody. Są to:

  • Polana Czerwona - trzy paleniska (przy Arkonce)
  • Polana Goplany - dwa paleniska
  • Polana Miodowa - dwa paleniska – przy ulicy Miodowej 3 (można wjeżdżać autami)
  • Polana Biała - dwa paleniska (za siedzibą Wydziału Lasów Miejskich, przy Miodowej)
  • Polana Sportowa - trzy paleniska
  • Polana Harcerska- dwa paleniska (przy Szlaku Siedmiu Młynów)
  • Polana nad jeziorem Głębokim - dwa paleniska
  • Polana nad Głębokim od strony Wołczkowa – jedno palenisko
  • Polana Bagienna Olszyna (nad Głębokim – na końcu - blisko strzelnicy) - jedno palenisko
  • Polana Arkonka (przy kasach na kąpielisko) zakaz palenia ognisk
  • Polana Edukacyjna (przy leśniczówce) BEZWGZLĘDNY zakaz palenia ognia
  • Park Leśny Kleskowo - dwa paleniska
  • Polana Widok (nad jeziorem Szmaragdowym) - cztery paleniska
  • Polana Słoneczna - cztery paleniska (za zajazdem Szmaragd)

Czytaj też: Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają "Ogrody Śródmieście" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przy każdej polanie znajdują się przenośne toalety. Serwisowane będą każdego dnia do godziny 9:00 - odkażane, opróżniane i wyposażane w papier toaletowy. Polany będą też na bieżąco sprzątane.

- W długi weekend wszystkie polany będą sprzątane każdego dnia w godzinach przedpołudniowych - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Korzystajmy z ustawionych wszędzie pojemników na odpady. Starajmy się zabierać odpady również ze sobą.

Drewno każdy przynosi we własnym zakresie. Jest bezwzględny zakaz wycinania i niszczenia drzew oraz krzewów w lesie. Zbierajmy to, co znajduje się na ziemi.

- Opał do rozpalenia ogniska lub grilla musi być zgodny z prawem (drewno, podpałka itp.) - podkreśla st. insp. Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. - Nie wolno używać do tego celu śmieci lub odpadów zielonych.

Co również jest bardzo istotne, podczas grillowania, należy zachowywać się kulturalnie. Dotyczy to zarówno miejsc publicznych jak i prywatnych ogródków. Czego należy unikać, by nie narazić się na mandat?

- W przypadku imprezy zorganizowanej w plenerze, jeśli funkcjonariusze zostaną wezwani, bo biesiadnicy będą powodowali uciążliwości dla otoczenia (zadymienie, intensywny zapach grillowanych potraw), mogą przeprowadzić rozmowę albo podjąć się mediacji. Nie nałożą jednak mandatu za samo grillowanie, bo nie mają ku temu podstaw prawnych - dodaje Joanna Wojtach. - Co innego, jeśli stwierdzą inne wykroczenie, np. zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zagrożenie pożarowe lub spalanie odpadów.

Jeśli spędzanie wolnego czasu przy grillu lub ognisku odbywa się z poszanowaniem prawa i bez naruszania przepisów, strażnicy miejscy nie mają powodu, by podejmować jakiekolwiek interwencje.

Czytaj też: Szop wdrapał się na latarnię i zasnął! Niecodzienna interwencja strażaków z Żabowa

Sonda
Lubisz grillować?
Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają "Ogrody Śródmieście"
Nasi Partnerzy polecają