Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają Ogrody Śródmieście

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają "Ogrody Śródmieście"

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają "Ogrody Śródmieście" [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-04-29 10:24

Podobne miejsca istnieją już m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Teraz przyszła pora na Szczecin. W zabytkowej XIX-wiecznej willi w samym centrum Szczecina powstaje wyjątkowe miejsce. "Ogrody Śródmieście" to połączenie kultury, rozrywki i gastronomii. Będzie to miejsce spotkań mieszkańców, swoje miejsce znajdą tutaj również artyści.

"Ogrody Śródmieście" powstają w wyjątkowym miejscu. To ścisłe centrum Szczecina, na skraju "kamienicznego" i "willowego" Śródmieścia. XIX-wieczna willa znajduje się na terenie przedwojennego West Endu, zielonej części Szczecina zbudowanej na wzór eleganckich willowych dzielnic Londynu. Przed dziesiątkami lat mieszkał w niej potentat branży stoczniowej, po wojnie swoją siedzibę miał w niej m.in. Dom Naukowca. W ostatnich latach mieścił się tu hotel.

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Szczecina. Tak powstają "Ogrody Śródmieście"

Teraz zabytkowa willa stanie się miejscem spotkań mieszkańców Szczecina. Budynek znajduje się dosłownie w połowie drogi między "imprezowym" deptakiem Bogusława i "rekreacyjnymi" Jasnymi Błoniami. Będzie można tutaj zjeść, napić się, posłuchać muzyki na żywo, wziąć udział w warsztatach, obejrzeć wystawy, a nawet... poćwiczyć jogę. Oferta będzie adresowana zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

- Do tej pory niczego takiego w Szczecinie nie było - mówi Przemysław Kazaniecki, jeden z pomysłodawców "Ogrodów Śródmieście". - Szukaliśmy lokalizacji, która byłaby jednocześnie w centrum miasta i takiej, która mogłaby spełnić odpowiedni standard.

Czytaj też: Wyrzucają śmieci do... ZABYTKU! Sensacyjne odkrycie!

W wielkim ogrodzie na tyłach willi powstaje ogromna przestrzeń barowa. Za jej organizację odpowiada kolejny twórca "Ogrodów Śródmieście" Michał Łoziński, jeden z największych ekspertów sztuki barmańskiej w Polsce. W ogrodzie znajdzie się również miejsce dla food trucków, trwa również budowa plenerowej sceny. To wszystko wśród bogatej zieleni, w kameralnej atmosferze, a jednocześnie w ścisłym centrum miasta.

We wnętrzach zabytkowego budynku swoje pracownie będą mieli szczecińscy artyści.

- Zaprosiliśmy do współpracy wielu artystów - podkreśla Przemysław Kazaniecki. - Udostępniliśmy przestrzenie m.in. takim artystom jak kompozytor i twórca muzyki filmowej Piotr Klimek, szef muzyczny Teatru Polskiego w Szczecinie Krzysztof Baranowski i Baltic Neopolis Orchersta. To jeszcze nie koniec, mógłbym tak długo wymieniać. Mamy kompozytorów, fotografów, producentów muzycznych...

W przepięknej przeszklonej werandzie swoje miejsce znajdzie znana szczecińska księgarnia "FiKa". Organizatorzy nawiązali też współpracę ze szczecińską Akademią Sztuki.

Obecnie trwają intensywne prace, mające na celu przygotowanie budynku i ogrodu na przyjęcie pierwszych gości.

- Prace trwają nawet w majówkę i 24 godziny na dobę - zapewnia Przemysław Kazaniecki. Pierwsze wydarzenia w "Ogrodzie Śródmieście" planowane są jeszcze w maju.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz ofertę kulturalną w Szczecinie?