Kiedyś liczono tu pieniądze, teraz wkracza sztuka. Pałac w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask

i

Autor: Domin W Pałacu Ziemstwa Pomorskiego powstała nowoczesna i wielofunkcyjna przestrzeń prezentacji sztuki

Kiedyś liczono tu pieniądze, teraz wkracza sztuka. Pałac w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

Jeszcze kilka lat temu była tu sala kasowa, teraz będzie to nowoczesna i wielofunkcyjna przestrzeń prezentacji sztuki. W Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, który wcześniej był siedzibą banku PKO BP, a obecnie należy do Akademii Sztuki zakończyła się przebudowa części zabytkowego budynku.

Dawna sala kasowa na parterze budynku była jednym z najbardziej znanych pomieszczeń zabytkowego pałacu przy al. Niepodległości. Tutaj klienci banku wpłacali i wypłacali pieniądze oraz dokonywali innych operacji bankowych. Obecnie jest to wielofunkcyjna przestrzeń przeznaczona do spotkań, wykładów i prezentacji sztuki.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

To jednak nie jest jedyna zmiana. W ramach rewitalizacji Pałacu Muzyki i Sztuk Plastycznych, w budynku wykonano instalację ogrzewania i chłodzenia, wentylacji, zamontowano także windę osobową obsługującą wszystkie kondygnacje pałacu. Zagospodarowano także część terenu przed wejściem. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Podczas prac udało się także uratować historyczne elementy budynku, m.in. XIX-wieczne drzwi i zabytkową posadzkę.

Prace remontowe i konserwatorskie toczą się również na pierwszym piętrze, gdzie znajduje się sala z bogatymi zdobieniami. W planach jest renowacja elewacji budynku i wymiana stolarki okiennej.

Rozwiąż QUIZ: "Poniemieckie" czy współczesne? Czy wiesz, kiedy powstały te budynki w Szczecinie?

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Balkony z widokiem na... ścianę! Szczecińskie osiedle stało się sławne na całą Polskę