Z okazji 65. rocznicy powstania Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "Gryf", które wprowadziło paprykarz szczeciński na polski rynek, powstał okolicznościowy mural, którego oficjalne odsłonięcie wielkoformatowego malowidła odbyło się w sobotę, 9 lipca.
Dzieło można podziwiać na ścianie jednego z budynków, w którym działała przetwórnia, nieopodal zajezdni tramwajowej na Golęcinie, obok przystanku autobusowego. I chociaż okolica nie należy do zbyt reprezentacyjnych i często odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, warto się tu wybrać, by zobaczyć mural na własne oczy.
Czytaj też: Piotr Krzystek pod ochroną. Ile kosztuje bezpieczeństwo prezydenta Szczecina?
Malowidło przedstawia legendarną etykietę paprykarza szczecińskiego, wzbogaconą o dodatkowe elementy, związane między innymi z morzem. Jest na nim również słynny bohater kreskówek Popeye, pin-up girl z puszką szczecińskiego przysmaku i płetwonurkowie czekający na autobus. Autorami muralu są artyści street-art: Jakub „Biko” Bitka i Łukasz „Waek” Chwałek.
To już kolejna forma upamiętnienia regionalnej potrawy Pomorza Zachodniego w postaci dzieła sztuki. W 2020 roku na Łasztowni stanął "pomnik" przedstawiający puszkę paprykarza. Mimo, iż budził on wiele kontrowersji, stał się jedną z atrakcji turystycznych, przy której wiele osób chętnie robiło sobie pamiątkowe zdjęcia.
Rozwiąż QUIZ: To był jeden z pierwszych fast-foodów w historii Polski. Co wiesz o paszteciku szczecińskim?
Paprykarz ma swoje korzenie w Afryce, jednak przede wszystkim kojarzony jest ze Szczecinem, gdzie przez wiele lat był produkowany. Jest to potrawa wręcz uniwersalna, która doskonale sprawdza się w domu jak i na biwakach, a także jest serwowana w restauracjach.
Poniżej znajdziesz quiz, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat paprykarza szczecińskiego.