Łasztownia w przyszłości ma być nowym sercem Szczecina

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Łasztownia w przyszłości ma być nowym sercem Szczecina

Łasztownia: Tu będzie nowe serce Szczecina

2016-02-16 12:34

Na razie wygląda tak, jakby niedawno wydarzył się tutaj jakiś kataklizm, ale wkrótce Łasztownia ma stać się nowym, tętniącym życiem sercem Szczecina. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony konkurs na zagospodarowanie wyspy.

Przygotowania trwały od września ubiegłego roku. Wykonano aktualizację mapy własnościowej wyspy i podjęto niezbędne działania prawne. Odbyły się także spotkania z właścicielami nieruchomości i podmiotami prowadzącymi działalność na terenie Łasztowni, podczas których zostały przedstawione plany, a także korzyści wynikające z projektu.

- Łasztownia jest integralną wartością naszego miasta. To przestrzeń, która ma w sobie ogromną wartość, o czym mówimy już od wielu lat, nawiązując chociażby do wizji Floating Garden. Już teraz powstają tam ważne dla miasta instytucje, jak chociażby zmodernizowana Stara Rzeźnia. Dlatego dziś mówimy o starcie dużego projektu, związanego z całą koncepcja przebudowy tego miejsca - mówił na temat projektu Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Chcemy by Łasztownia była projektem, którym zainteresują się nie tylko architekci i urbaniści z Polski, ale i z Europy, a także całego świata - dodał prezydent.

Działania są długoplanowe. Pod koniec roku zostanie ogłoszony zostanie międzynarodowy konkursu architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień 2017 roku. Zakończenie konkursu wiązać się będzie m.in. pracami planistycznymi obejmującymi zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który ma zostać uchwalony w drugiej połowie 2018 roku.

- Mówimy o projekcie, który nie jest na miesiące, który jest na lata. Jednocześnie w rozwoju przestrzennym Szczecina ten projekt może być równie ważny, jak moment w którym miasto przestało być warownią, bądź w którym zapadła decyzja, by zbudować Wały Chrobrego. Położenie Łasztowni daje ogromne możliwości, które miasto postanowiło wykorzystać – podkreślił Piotr Mync, wiceprezydent Szczecina.

Jeszcze do niedawna większa część Łasztowni była niedostępna dla przeciętnego szczecinianina. Tereny należały do portu i miały charakter przemysłowy. Pierwszym obiektem udostępnionym mieszkańcom i turystom był zrewitalizowany zabytkowy budynek starej obory, w którym powstało Centrum Kultury Euroregionu "Stara Rzeźnia".

Tematyce Łasztowni poświęcony był również zeszłoroczny Westival – sztuka architektury. W jego ramach studenci architektury i architekci wzięli udział w warsztatach "Szczecin przyszłości – przyszłość Szczecina_ŁASZTOWNIA". Trzy grupy warsztatowe tworzyły własne projekty przebudowy wyspy. Dziś, o godz. 17.00, w Sali Iluzjon Starej Rzeźni odbędzie się spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty prac studentów.

Łasztownia - nowe serce miasta

i

Autor: UM Szczecin Łasztownia - nowe serce miasta

Przeczytaj również: Szukasz ciekawego kierunku studiów? Zostań psim inżynierem!