Szczecinianie coraz rzadziej chrzczą dzieci

i

Autor: keskieve / CC0 / pixabay.com Szczecinianie coraz rzadziej chrzczą dzieci

Kryzys w Kościele? Szczecinianie coraz rzadziej chrzczą dzieci

2021-12-10 18:27

Diecezja szczecińsko-kamieńska po raz kolejny znalazła się na szarym końcu kościelnych statystyk. Nie dość, że mieszkańcy Szczecina i okolic coraz rzadziej chodzą do kościoła na msze i coraz mniej chętnie przyjmują komunię, to jeszcze rzadziej chrzczą swoje dzieci. Dane przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego nie pozostawiają złudzeń. Liczba chrztów z roku na rok gwałtownie spada.

Kościół opublikował właśnie dane za 2020 rok. Wynika z nich między innymi, że w Polsce spada liczba udzielonych sakramentów chrztu świętego. W porównaniu z rokiem 2019, w całym kraju sakrament ten został udzielony ponad 60 tysięcy razy mniej - w 2019 roku udzielono 372 851 chrztów, natomiast rok później - 312 082. Przyczyną mogła być zarówno pandemia koronawirusa jak i kryzys w Kościele Katolickim wywołany m.in. aferami związanymi z pedofilią wśród duchownych.

Czytaj też: Szczecinianie omijają kościoły SZEROKIM ŁUKIEM! Czy to już miasto BEZBOŻNIKÓW?

Znaczny spadek liczby chrztów zanotowano niemal we wszystkich diecezjach. W diecezji szczecińsko-kamieńskiej różnica między danymi z roku 2019 i 2020 jest ogromna. Okazuje się bowiem, że w ciągu roku liczba udzielonych chrztów spadła z 8902 do 6544, czyli o ponad jedną czwartą a w ciągu dwóch lat o jedną trzecią (z 9712 udzielonych chrztów w 2018 roku). Daje to jedną z ostatnich pozycji w Polsce. Są bowiem diecezje, w których te liczby były mniejsze, jednak procentowo spadki nie były aż tak ogromne.

To nie jedyne statystyki, które plasują diecezję szczecińsko-kamieńską na ostatnich miejscach zestawienia. Duże spadki odnotowano również pod względem liczby udzielonych ślubów kościelnych czy sakramentów bierzmowania. Uczniowie ze Szczecina i okolic również coraz mniej licznie uczęszczają na lekcje religii - obecnie jest to 80,5 procenta. Gorzej jest jedynie w diecezjach: gdańskiej, łódzkiej, warszawskiej i warmińskiej.

Czytaj też: Poświęcenie nowej hali sportowej było NIEWAŻNE? Tak twierdzi ksiądz z Gryfic [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Nieważne poświęcenie hali sportowej
Nasi Partnerzy polecają