- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców porady przeprowadzane są drogą telefoniczną, dlatego od połowy marca w MOPR funkcjonuje dodatkowy telefon pod którym dyżurują psychologowie i terapeuci - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik szczecińskiego MOPR-u. - Z ich wsparcia można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 pod nr telefonu 91 46 46 335.
Poza kontaktem telefonicznym, istnieje również możliwość przeprowadzenia wideorozmowy poprzez Skype.
- Jest to forma, przeznaczona przede wszystkim dla osób, które znalazły się w głębokim kryzysie i potrzebują dodatkowego wsparcia psychologicznego - dodaje Maciej Homis.
Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie funkcjonuje także całodobowa Sekcja Interwencji Kryzysowej. Do jej głównych zadań należy udzielanie pomocy osobom i rodzinom doznającym przemocy, podejmowanie interwencji w kryzysowych sytuacjach czy prowadzenie całodobowego punktu konsultacyjno informacyjnego. Dodatkowo prowadzony jest także hostel dla osób doznających przemocy w rodzinie. Z sekcją można kontaktować się pod numerem 91 48 57 580.
Z zachowaniem wszelkich zaleceń i środków ostrożności prowadzone są także działania w ramach procedury Niebieskiej Karty.
- Jeśli wpływa do nas zgłoszenie kontaktujemy się z daną rodziną czy osobą, rozpoznajemy potrzeby i sytuacje - dodaje rzecznik MOPR-u. - Staramy się udzielić odpowiedniego wsparcia telefonicznie mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców jak i pracowników czy służb.
Czytaj też: Jak robić zakupy podczas epidemii koronawirusa?
W razie konieczności służby mundurowe dalej przeprowadzają interwencje w środowiskach i jeśli zachodzi potrzeba wobec sprawców przemocy stosowane są środki zapobiegawcze w postaci aresztu czy odizolowania.
- W obecnej sytuacji nie notujemy wzrostu liczby zgłoszeń czy zakładanych Niebieskich Kart - dodaje Maciej Homis.