Koniec koszmaru pieszych i kierowców. Betonowe półkule mają zniknąć z ulic Szczecina

2021-09-22 8:09
Betonowe półkule mają zniknąć z ulic Szczecina
Autor: Grzegorz Kluczyński Betonowe półkule mają zniknąć z ulic Szczecina

Często potykają się o nie piesi, są też pułapką na niedoświadczonych kierowców, którym zdarzało się na nich "zawisnąć". Mowa o betonowych półkulach, które od lat umieszczane były w różnych punktach miasta, by uniemożliwić parkowanie w niedozwolonych miejscach. Wkrótce ten element małej architektury ma przejść do historii.

Betonowych półkul są w Szczecinie setki. W niektórych miejscach spełniają swoją rolę, hamując zapędy niezdyscyplinowanych kierowców, którzy parkują w niedozwolonych miejscach. Niestety mają też swoje wady. Półkule często nie są przytwierdzone do podłoża, przez co są łatwe do przesunięcia, a co za tym idzie, niespodziewanie trafiają na środek chodnika, stając się przeszkodą dla pieszych.

Wielu kierowców, zwłaszcza tych z małym doświadczeniem na drodze, nie lubi tych elementów małej architektury. Niejednokrotnie zdarzało się, że samochód "zawisł" na betonowej przeszkodzie, gdyż kierujący nie zauważył przeszkody i podczas próby zaparkowania, wjechał na nią.

Czytaj też: Awantura na rondzie w Stargardzie. "Pani w czipsach prawko wygrała?"

Tematem betonowych półkul zainteresowała się szczecińska radna Agnieszka Kurzawa i skierowała do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie, apelując o zastąpienie ich bardziej widocznymi i bardziej skutecznymi rozwiązaniami, które mają uniemożliwić parkowanie, a przy tym nie będą stanowić przeszkody dla pieszych.

"Już wielokrotnie byłam osobiście świadkiem, kiedy to osoby potykały się o nie, gdyż mieściły się na środku chodnika. Przykładowo można się z tym spotkać przy ul. Jagiellońskiej, czy ul. Księcia Mściwoja II. Proszę o usunięcie półkul betonowych, lub tam, gdzie jest potrzeba zamontowanie słupków blokujących, które nie będą przesuwane i niewidoczne dla pieszych."

- czytamy w interpelacji.

Odpowiedzi na pismo udzieliła zastępczyni prezydenta Szczecina, Anna Szotkowska, która poinformowała, że półkule są stopniowo usuwane z przestrzeni miasta. Mają je zastąpić "inne elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego lub elementy małej architektury". Oznacza to, że z biegiem czasu, nielubiane betonowe elementy zostaną zastąpione m.in. słupkami lub donicami.

Czytaj też: "Walk The Line" w Szczecinie: Gwiazda "Gogglebox" zaliczyła bolesną "glebę"

Sonda
Czy betonowe półkule powinny zniknąć z ulic Szczecina?
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE