Kometa

i

Autor: 1980supra / CC0 / pixabay.com

Kometa NEOWISE nad Polską. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

2020-07-15 8:07

To jedna z "najmłodszych" komet, bo została odkryta całkiem niedawno, 27 marca 2020 roku, za pomocą teleskopu NEOWISE - stąd jej nazwa: C/2020 F3 (NEOWISE). Od kilku dni można ją podziwiać nad Polską. Warto się jednak pospieszyć, bo obserwacja będzie możliwa tylko przez określony czas.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE - co to jest?

Gdy została odkryta, była ledwie widoczna i jej obserwacja wymagała dużego teleskopu. Jednak od początku lipca można ją dostrzec gołym okiem. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) przeszła bowiem przez peryhelium, czyli punkt na orbicie, który znajduje się najbliżej słońca i wszystko wskazuje na to, że przetrwała to "bliskie spotkanie". Co jest też bardzo istotne, stała się jaśniejsza!

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Jak obserwować kometę NEOWISE?

Obecnie kometa C/2020 F3 oddala się od Słońca, dzięki czemu jest widoczna coraz dłużej, nawet przez całą noc. Obecnie jest widoczna przed wschodem i po zachodzie Słońca na północnym i północno-wschodnim niebie - na północny wschód od gwiazdozbioru Woźnicy i tuż nad gwiazdą Kapella, dość nisko nad horyzontem.

Do obserwacji komety NEOWISE warto więc wybrać miejsce, gdzie widnokręgu nie przysłaniają wysokie drzewa czy budynki. Najlepiej wybrać się na tereny położone z dala od miasta i sztucznego światła, które powoduje na niebie tzw. "szum świetlny". Mogą to więc być pola, łąki tereny położone na wzniesieniu, czy też duże akweny jak np. Zalew Szczeciński czy Morze Bałtyckie.

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) będzie można podziwiać do połowy, a przy dobrym scenariuszu nawet do końca lipca, chociaż z każdym dniem jej światło może być ona coraz słabsze, a co za tym idzie - będzie ona coraz mniej widoczna.

QUIZ. Mikołaj Kopernik i jego historia. Co wiesz o słynnym astronomie?

Pytanie 1 z 11
Mikołaj Kopernik urodził się w roku: