Co tak mocno świeci nad Szczecinem? Niecodzienne zjawisko astronomiczne na nocnym niebie

2020-03-17 7:37 ei
Wenus na zachodnim niebie
Autor: czytelnik

Gwiazda? Stacja kosmiczna? A może UFO? Wielu mieszkańców Szczecina zastanawia się, czym jest mały, ale za to bardzo jasny punkt widoczny od pewnego czasu na zachodniej stronie nieba.

Jest to najjaśniejszy po Księżycu obiekt, który możemy obserwować w ostatnich tygodniach na nocnym niebie. Wielu zastanawia się, czym jest ta wyjątkowo jasna "gwiazda", zdecydowanie wyróżniająca się na tle innych. Tak naprawdę nie jest to ani gwiazda, ani nawet stacja kosmiczna, którą można dostrzec z Ziemi. Jest to jedna z planet Układu Słonecznego, czyli Wenus.

Jak informują miłośnicy astronomii, to wyjątkowe zjawisko będziemy podziwiać jeszcze przez najbliższe tygodnie. Wenus już teraz odróżnia się na nocnym niebie, ale do końca marca wciąż będzie świecić bardzo jasnym światłem. Później jej moc nieco osłabnie, jednak wciąż będzie widoczna na zachodnim niebie aż do wczesnej jesieni.

Jak obserwować Wenus w Szczecinie i okolicach?

Obserwację można zacząć już po zmierzchu. Wzrok powinniśmy więc skierować w stronę zachodniego horyzontu. Chociaż Wenus jest widoczna gołym okiem z każdego miejsca, warto jednak wybrać sobie punkt obserwacyjny z dala od źródeł sztucznego światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto, np. nad Zalew Szczeciński. Wówczas wrażenia są zdecydowanie lepsze.

Istotnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

Otworzyli Lidla w szczecińskim Posejdonie. Klienci czekali od rana

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.