Ktoś nie pomyślał...

Kiedy przyjedzie tramwaj? Jak nie podejdziesz, to się nie dowiesz. Absurd na przystankach

2023-08-31 7:35

Kto to zaprojektował? Takie pytanie nasuwa się, gdy na jednym z głównych węzłów komunikacyjnych próbujemy sprawdzić, kiedy przyjedzie tramwaj lub autobus. Elektroniczne tablice zostały bowiem ustawione w taki sposób, by były jak najmniej widoczne dla pasażerów. O powód tak absurdalnej lokalizacji urządzeń zapytał jeden ze szczecińskich radnych.

Tablice, na których pojawia się informacja o godzinie przyjazdu tramwaju lub autobusu pojawiły się na szczecińskich przystankach kilka lat temu i stały się ogromnym ułatwieniem dla pasażerów. Najczęściej wyświetlany jest na nich rzeczywisty czas oczekiwania na nadjeżdżający pojazd komunikacji miejskiej, urządzenia posiadają również głosowy system odczytywania zawartości tablicy. Niestety nie wszędzie umieszczone są w takim miejscu, który umożliwia łatwy dostęp.

Z taką sytuacją można się spotkać m.in. na Bramie Portowej, gdzie tablice zostały ustawione nie tylko w połowie przystanku, ale też pomiędzy wiatami, które skutecznie zasłaniają informacje o przyjazdach tramwajów i autobusów. Pasażerowie muszą przejść przez pół przystanku, często przeciskając się między innymi oczekującymi, by dowiedzieć się, za ile minut przyjedzie np. tramwaj linii nr 8, gdyż odczytanie tej informacji z początku przystanku jest po prostu niemożliwe. Tak jest zarówno na przystankach zlokalizowanych w ciągu ul. Wyszyńskiego jak i na al. Niepodległości przed "Posejdonem". Natomiast na przystankach po przeciwnej stronie placu, na wysokości biurowców i gmachu Poczty Polskiej, tablice są już ustawione w zdecydowanie bardziej widocznym miejscu.

Na problem niewidocznych tablic zwrócił również uwagę szczeciński radny Patryk Jaskulski, który wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

"Mieszkańcy zwrócili uwagę, że jedna z wirtualnych tablic jest ustawiona pomiędzy wiatami, co sprawia, że jest zasłonięta i korzystanie z niej jest utrudnione" - czytamy m.in. w interpelacji.

Radny pyta również czy istnieje możliwość przestawienia tablicy przed wiatę, by były bardziej widoczna dla pasażerów i o orientacyjny termin realizacji tego zadania.

Jaka będzie odpowiedź i czy włodarzom miasta zależy na komforcie pasażerów komunikacji miejskiej? Przekonamy się najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni.

Warto dodać, że Brama Portowa to nie jedyne miejsce, gdzie tablice są niewidoczne dla pasażerów. Ten sam błąd powtórzono również na placu Rodła, podczas niedawnej przebudowy.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Czy znasz historię tych szczecińskich budynków?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Dlaczego w Szczecinie tramwaje jeżdżą tyłem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany