Rybołów

i

Autor: itimlin / CC0 / pixabay.com

Inoujście: W opuszczonej wsi zamieszkają... rybołowy!

2021-03-26 7:36

Pierwszą platformę lęgową dla rybołowów w Nadleśnictwie Kliniska (Zachodniopomorskie) zamontowano w środę na ok. 40-metrowym słupie energetycznym. Ma zachęcić ptaki do założenia gniazda i wyprowadzenia lęgu.

- Rybołów to ptak wyjątkowy – poluje na ryby, rzucając się z dużej wysokości do wody i w zasadzie cały nurkuje, łapie rybę szponami, wyrywa ją z wody i odlatuje, żeby spożyć ją w dogodnym dla siebie miejscu - powiedział PAP zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kliniska Ryszard Siarkiewicz-Hoszowski.

Dodał, że charakterystyczny dla rybołowów jest też wybór miejsca do zbudowania gniazda – najczęściej na szczycie starych sosen, które bardzo często tracą wierzchołek, dzięki czemu tworzy się dogodne dla ptaków wypłaszczenie.

Zobacz też: Pozostał po niej tylko cmentarz... Odwiedzamy wioskę-widmo pod Szczecinem! [GALERIA]

- Rybołów bardzo często zakłada też gniazda na słupach wysokiego napięcia – upodobał sobie takie miejsca – wyjaśnił leśnik. Wskazał, że platformy takie jak ta montowana w Nadleśnictwie Kliniska mają ułatwiać zakładanie gniazd.

Ptaki te upodobały sobie sąsiedztwo dużych zbiorników wodnych, stąd wybór miejsca na montaż platformy na terenie dawnej wsi Inoujście.

- Mamy tu idealne miejsce – mamy jezioro Dąbie, Roztokę Odrzańską, zaraz obok Zalew Szczeciński – dodał Siarkiewicz-Hoszowski.

Platforma to metalowy talerz z siatki, na którym przymocowano gałęzie sosnowe, mające ułatwiać założenie gniazda. Leśnicy liczą na to, że platforma sprawi, iż lęgi będą udane.

- Rybołów dość niechlujnie buduje gniazda, czasem zdarza się, że ono spada i ptak traci lęgi. Platforma zbudowana jest tak, że jaja i młode ptaki nie wypadną z gniazda. Jest więc duża szansa, że rybołowów przybędzie właśnie dzięki temu, że będą mogły dorosnąć do wieku dojrzałego i dotrwać do samodzielności – powiedział Siarkiewicz-Hoszowski.

Zobacz też: Szczecin: Lepiej tego nie rób! Za deptanie krokusów możesz słono zapłacić!

Jak podało Nadleśnictwo Kliniska, ostatnie analizy wskazują, że populacja rybołowa w Polsce nieznacznie wzrasta w porównaniu do lat poprzednich, m.in. dzięki podobnym konstrukcjom. W ubiegłym roku odnotowano 29 zajętych rewirów lęgowych (w 2017 r. było ich 24).

Kolejne platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów, jak poinformowano, zostaną zainstalowane na słupach linii najwyższych napięć na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w nadleśnictwach Gryfino i Kliniska. Zostaną do tego wykorzystane słupy energetyczne.

Od 2018 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w ramach projektu ochrony rybołowa zainstalowały pięć platform na terenach województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?

Pytanie 1 z 10
Samica psa to:
Drzewa zniknęły ze skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie