Inoujście

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Inoujście

Pozostał po niej tylko cmentarz... Odwiedzamy wioskę-widmo pod Szczecinem! [GALERIA]

2021-10-29 23:00

Ta wieś istnieje wyłącznie na mapie. Ostatni mieszkaniec opuścił ją kilkanaście lat temu. Pozostały po niej jedynie resztki starego cmentarza. I chociaż od granic Szczecina dzieli ją niewielka odległość, to żeby do niej dotrzeć, trzeba pokonać bardzo długą drogę...

Inoujście znajduje się na półwyspie utworzonym przez wody Odry, Iny i jeziora Dąbie. Miejscowość, której historia sięga XIII wieku, była niegdyś ważnym punktem handlowym. Znajdował się tutaj port morski Stargardu i Goleniowa.

W czasie II wojny światowej wieś uległa zniszczeniu. W 1945 roku została przejęta przez wojska radzieckie i przekazana administracji polskiej. Po wojnie  mieściła się Stacja Nautyczna Urzędu Morskiego Szczecin, która obsługiwała m.in. światła nawigacyjne na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Ostatni mieszkaniec opuścił Inoujście w 1999 roku. Obecnie jedynymi śladami przeszłości są pozostałości cmentarza i szczątki mostu prowadzącego do wsi.

Czytaj też: 1 listopada tutaj tłumów nie będzie. Tak wygląda Cmentarz Zachodni w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pomimo, że w linii prostej Inoujście oddalone jest od Szczecina zaledwie o półtora kilometra, to żeby dojechać do tej opuszczonej wsi, trzeba pokonać dużo większy dystans dookoła jeziora Dąbie, szlakiem, który może okazać się trudna nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Trasa prowadzi bowiem przez liczne rozlewiska, wały przeciwpowodziowe i bezdroża. Można tutaj dotrzeć także drogą wodną, przecinając Odrę lub jezioro Dąbie.

Sonda
Pójdziesz na cmentarz 1 listopada?
Cmentarz Zachodni w Szczecinie. 1 listopada tłumów tutaj nie będzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany