Budyne przy ul. Kościuszki w Goleniowie

i

Autor: Google Street View

Goleniów: Dramat mieszkańców. Ich blok może się rozpaść! Wstrząsający reportaż

2021-03-14 5:29

Budynek mieszkalny przy ul. Kościuszki w Goleniowie dosłownie się rozpada. Na fundamentach, ścianach i słupach pojawiają się liczne pęknięcia. Zbudowany w latach 60. blok z wielkiej płyty znajduje się na słabych gruntach, co powoduje jego postępującą degradację. Mieszkańcy boją się o swoje życie. Ich losami zainteresowali się dziennikarze Polsatu.

Ekspertyza budynku wykazała jednoznacznie, że wymaga on pilnych napraw i wzmocnień gruntu. Ponadto niezbędna jest naprawa wszystkich pęknięć na ścianach, słupach i fundamentach. Zdaniem ekspertów, blok stoi na słabych i nienośnych gruntach i grozi mu katastrofa budowlana. Mieszkańcy bloku czują się również oszukani przez gminę, gdyż - jak twierdzą - sprzedawała mieszkania lokatorom, nie informując ich o jego wadach. Obecnie gmina odmawia jakichkolwiek napraw, gdyż nie pozwala na to stan prawny budynku. Mianowicie nie jest jego właścicielem i nie może inwestować w prywatny budynek.

Zobacz też: Rurzyca: Kradli na budowie, próbowali PRZEJECHAĆ policjanta! Ile grozi złodziejom?

Mieszkańcy twierdzą, że nie stać ich na kosztowną inwestycję. Koszt samego tylko wzmocnienia gruntu to blisko 3 miliony złotych. Wspólnota nawet, jeżeli chciałaby sama przeprowadzić takie prace, nie ma szans na otrzymanie tak wysokiego kredytu.

Losami mieszkańców bloku przy ul. Kościuszki zainteresowali się dziennikarze programu "Państwo w Państwie". Reportaż będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę, 14 marca o godz. 19:30 na antenie Polsatu i Polsat News.

Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Stara drukarnia z szansą na modernizację? Budynek w centrum Szczecina niszczeje od ponad 20 lat