Według ostatnich informacji, w Szczecinie znajdują się 344 takie budowle, z czego 3 znajdują się w likwidacji. Są to m.in. schrony wolnostojące i znajdujące się pod budynkami, które pochodzą z czasów II wojny światowej i epoki PRL. Część z nich jest jednak w złym stanie technicznym, który uniemożliwia ich użycie w momencie zagrożenia. Niektóre schrony stoją od lat niezagospodarowane i niszczeją lub padają ofiarą wandali. Część z nich została przeznaczona na inne, najczęściej komercyjne cele.
W związku z wojną na Ukrainie, zainteresowanie obiektami ochronnymi dla ludności znacznie wzrosło w ostatnim czasie. Kilka tygodni temu lokalizacją schronów zainteresował się radny z prawobrzeżnej części Szczecina. Krzysztof Romianowski wystosował interpelację do prezydenta miasta, w której pytał m.in. o lokalizację takich obiektów na Prawobrzeżu. Odpowiedział mu sekretarz miasta Ryszard Słoka, który poinformował, że w tej części miasta znajduje się 41 takich obiektów, jednak ich stan określił jako "nie w pełni zadowalający". Radny poprosił więc o doprecyzowanie odpowiedzi, apelując o wskazanie dokładnej lokalizacji schronów, wraz z adresami.
Czytaj też: Obrona cywilna w Szczecinie. Czy miasto jest przygotowane na wypadek wojny?
Odpowiedzi na interpelację ponownie udzielił sekretarz miasta. Nie podał w niej listy adresów budowli ochronnych, lecz odesłał do strony internetowej urzędu miasta. Jak wskazał, informacje znajdują się na Portalu Informacji Przestrzennej Miasta Szczecin, pod adresem geoportal.szczecin.pl w zakładce "Bezpieczeństwo". Postanowiliśmy to sprawdzić.
Po wejściu pod wskazany adres na próżno szukać takiej zakładki. Po prostu jej nie ma.
Kolejnym etapem było wejście na stronę z mapą miasta, klikając w ikonę "Geoportal". Tutaj jednak również nie widać zakładki z podaną nazwą, przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Dopiero po dość długich poszukiwaniach udało się odnaleźć zaginioną zakładkę. Okazało się, że można w nią wejść z poziomu listy rozwijanej, znajdującej się w górnej części strony. Czasem nawet średnio doświadczony internauta może mieć z tym spory problem, gdyż nawigacja jest mało intuicyjna.
Po wybraniu opcji "Bezpieczeństwo", w końcu możemy zobaczyć lokalizację schronów. Są to brązowe kwadraciki rozrzucone w różnych punktach miasta. W ten sposób zostały oznaczone miejsca, które szczecinianie dobrze kojarzą, jak np. naziemne bunkry zlokalizowane w rejonie ul. Energetyków i Gdańskiej czy ogromny podziemny schron obok dworca Szczecin Główny. Wiadomo jednak, że te budowle od dawna nie pełnią funkcji ochronnych, gdyż jakiś czas temu zostały przeznaczone na inne cele. Przypomnijmy, dobrze zachowane podziemia przy dworcu pełnią obecnie funkcję muzealną.
Wiele wskazanych na mapie schronów to po prostu piwnice istniejących kamienic. Czy jednak pełnią one funkcje ochronne? Jest to raczej mało prawdopodobne, gdyż wiele lat temu zostały już zaadaptowane na inne cele. Są to po prostu typowe piwnice, w których mieszkańcy przechowują różne przedmioty i obecnie nie spełniają żadnych funkcji ochronnych. Wiedzą o nich najczęściej jedynie mieszkańcy danego budynku, a sąsiedzi mieszkający dosłownie obok, często nie mają pojęcia o ich istnieniu. Nie ma bowiem żadnych oznaczeń informujących o ich lokalizacji i możliwości dojścia. Są po prostu anonimowe.
Ciekawostką jest widniejąca na mapie adnotacja "w trakcie weryfikacji", która znajduje się przy zdecydowanej większości, o ile nie w przypadku wszystkich takich obiektów. Nie wiadomo więc, czy ma to związek z ich nie do końca wiadomym stanem, czy może jest to informacja utajniona. Jak poinformował sekretarz Ryszard Słoka w odpowiedzi na interpelację radnego Romianowskiego, "z uwagi na możliwość wykorzystania istniejących budowli ochronnych do zabezpieczenia funkcjonowania komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Szczecin lub organów administracji państwowej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa (...) informacja szczegółowa o każdej z budowli ochronnych nie może zostać upubliczniona".
Czytaj też: Małe i wielkie gesty wsparcia. Szczecin solidarny z Ukrainą [ZDJĘCIA, WIDEO]
Warto też zwrócić uwagę, że na mapie nie znajdziemy schronów, które są dość dobrze znane mieszkańcom i znajdują się pod najważniejszymi urzędami w mieście, czyli schron pod urzędem miasta przy pl. Armii Krajowej i pod urzędem wojewódzkim przy Wałach Chrobrego.