Fatalne skutki awarii w Azotach Police. Chemiczny gigant straci grube miliony

i

Autor: Kapitel/CC BY-SA 4.0/wikipedia Straty spowodowane marcową awarią w Azotach Police oszacowano na ponad 34 miliony złotych.

Fatalne skutki awarii w Azotach Police. Chemiczny gigant straci grube miliony

2022-04-10 12:52

Marcowa awaria w Azotach Police będzie miała fatalne konsekwencje. Jak oszacowała Grupa Azoty S. A., negatywne skutki finansowe spowodowane awariami przekroczą kwotę 34 milionów złotych. Na tę sumę składają się koszty usunięcia awarii oraz utracone korzyści ze sprzedaży produktów, które ze względu na problemy techniczne nie trafią do odbiorców.

Fatalne skutki awarii w Azoty Police. Chemiczny gigant straci grube miliony

Po upływie miesiąca od marcowej awarii dwóch kotłów OP 230 w Azotach Police, wstępnie zostały oszacowane skutki finansowe nieszczęśliwego zdarzenia. Z raportu spółki Grupa Azoty S. A. wynika, że koszty awarii wyniosą ponad 34 miliony złotych. Na tę kwotę składają się nie tylko koszty usunięcia awarii, lecz również straty wynikające z utraconych marż ze sprzedaży produktów wytwarzanych w Policach. Spółka poinformowała, że gdyby instalacje pracowały w normalnym trybie, wytworzone w tym czasie produkty zostałyby z dużym prawdopodobieństwem sprzedane, a na konto firmy wpłynęłyby środki wynikające z realizacji dostaw do odbiorców.

Równocześnie Grupa Azoty S. A. stwierdziła, że negatywne skutki finansowe awarii zostały zmniejszone dzięki podjęciom działań umożliwiającym wykorzystanie w okresie awarii części zasobów surowców energetycznych Azotów Police w innych spółkach Grupy Kapitałowej. Szacunki dotyczące strat finansowych wynikających z marcowej awarii mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec zmianie.

PRZECZYTAJ: Miał podrzucić materiał pirotechniczny w przedszkolu. Szuka go szczecińska policja

- Na skutki finansowe spowodowane awariami składają się koszty ich usunięcia oraz utracone korzyści wynikające z utraconych marż ze sprzedaży nawozów wieloskładnikowych, bieli tytanowej, a także produktów azotowych (mocznika i jego roztworów oraz amoniaku), która zostałaby z dużym prawdopodobieństwem zrealizowana, gdyby instalacje pracowały normalnie - poinformowała w swoim raporcie spółka Grupa Azoty S.A.

ZOBACZ: Kazał się rozebrać na ulicy, później bił butelką po głowie. Dramatyczne sceny w centrum Szczecina

Sonda
Czy zamieszkanie w pobliżu zakładów chemicznych byłoby dla Ciebie problemem?
Tragiczny pożar w Starogardzie Gdańskim. Pogrzeb Adama, Laury i Emilii
Nasi Partnerzy polecają