Niecodzienne odkrycie na polu
Moneta została wykopana na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) przez jednego z mieszkańców Rewala. Znaleziono ją na głębokości kilku centymetrów w warstwie ornej. Moneta charakteryzuje się prostokątnym kształtem, otworem w środku i inskrypcją. Monety tego typu były używane zarówno w handlu wewnętrznym, jak i międzynarodowym.
- Monety 100 monów były wytwarzane w Japonii w okresie Edo, lata 1603–1868, głównie w drugiej połowie XIX wieku - tłumaczy Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Wykonywano je z miedzi lub brązu, a ich waga dochodziła do kilkudziesięciu gramów.
Polecany artykuł:
Skąd japońska moneta wzięła się na Pomorzu Zachodnim?
Zdaniem historyka, znalezisko datowane jest na lata 1835–1870.
- Wskazuje to na późny etap emisji monet, zbieżny z końcem rządów siogunatu Tokugawa i początkiem reform ery Meiji - dodaje Grzegorz Kurka.
Jedna z hipotez dotyczących pojawienia się japońskiej monety na Pomorzu Zachodnim zakłada, że mogła być ona elementem kolekcji przywiezionej przez europejskiego kupca, podróżnika lub marynarza.
- W XIX wieku handel i kontakty między Europą a Japonią, choć ograniczone, były możliwe dzięki działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej oraz rozwojowi globalnego handlu po otwarciu Japonii na świat w 1854 roku - wyjaśnia dyrektor muzeum.
"To niezwykły dowód na globalne powiązania"
Moneta mogła także trafić na Pomorze jako pamiątka z podróży lub element kolekcji, a następnie zagubić się w czasie wojennych zawirowań XX wieku.
- Odnalezienie monety w tak nietypowym miejscu to niezwykły dowód na globalne powiązania nawet w czasach, gdy świat wydawał się mniej połączony niż obecnie - podkreśla Grzegorz Kurka. - Moneta symbolizuje jednocześnie lokalne bogactwo kulturowe i globalne oddziaływania historii.
Znalezisko zostanie poddane konserwacji i będzie je można zobaczyć na stałej ekspozycji w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.