Prawdziwy "złoty strzał"

Sensacyjne znalezisko w centrum miasta. To XVIII-wieczny złoty dukat!

2024-02-08 17:52

Ktoś zgubił go najprawdopodobniej ponad 200 lat temu. Pochodzący z XVIII wieku złoty dukat znalazł się na ulicy Okrzei w Kamieniu Pomorskim. Odkrycia dokonał pasjonat ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli. Co ciekawe, znalezisko okazało się prawdziwym "złotym strzałem", gdyż to była jego pierwsza wyprawa na poszukiwanie skarbów.

Pan Maciej Ruzik z Trzebieszewa brał udział w poszukiwaniach w miejscu, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztor Dominikanów. Przedstawiciele Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli przeszukiwali ziemię za pomocą wykrywacza metalu. Urządzenie nagle wydało z siebie głośny dźwięk, co świadczyło o tym, że pod warstwą ziemi coś się znajduje. Nikt jednak nie przypuszczał, że to będzie takie odkrycie!

Jak się okazało, była to moneta, a dokładniej złoty dukat wybity na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich w 1777 roku, czyli blisko 250 lat temu. Na jej awersie widnieje rycerz z mieczem wzniesionym do góry i pękiem strzał trzymających w drugiej ręce, po bokach oraz data wybicia monety, na rewersie widnieją napisy. Dukat ma średnicę 21,5 mm i grubość 0,5 mm.

- Maciej miał wyjątkowe szczęście, bo to jego pierwszy raz - mówi "Super Expressowi" Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim i podkreśla, że jest to odkrycie, które zdarza się niezmiernie rzadko. - Zalecam mu grę w totolotka - dodaje.

Złoty dukat wzbogaci zbiory kamieńskiego muzeum, które planuje wystosować pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w sprawie przyznania nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odkrycie złotego dukata.

Nie jest to pierwsze takie znalezisko na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej, podczas remontu chodnika znaleziono złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok. Moneta trafiła do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie zgłosił odkrywcę o przyznanie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda została przyznana.

Jak przyznaje dyrektor kamieńskiego muzeum, takich znalezisk może być więcej, jednak nie każdy zgłasza ich odkrycie.

- Takie monety są "w obiegu", ale rzadko trafiają do placówek muzealnych - mówi Grzegorz Kurka.

QUIZ. Historia Polski w konwencji prawda/fałsz. 7/10 to wręcz obowiązek!

Pytanie 1 z 10
Ostatnim królem z dynastii Piastów był Kazimierz Wielki
Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie