Kto powinien wykonać test?
Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa umożliwia szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Dlatego badaniu na obecność przeciwciał anty-HIV powinny się poddać osoby, które znajdują się w grupie ryzyka.
- kiedy mamy wielu partnerów seksualnych
- kiedy mamy jednego partnera seksualnego, który był wcześniej aktywny seksualnie a nie wykonywał testu. Chodzi oczywiście o partnera, z którym dana osoba podejmuje kontakty seksualne bez zabezpieczenia prezerwatywą
- kiedy mamy rozpoznaną chorobę przenoszoną drogą płciową (kiła, HPV, rzeżączka, chlamydioza)
- jeżeli mamy wiedzę, że partner/ka jest zakażony/a HIV
- kiedy zażywane są czy były wcześniej substancje zmieniające świadomość, szczególnie drogą dożylną
- kiedy wykonywane były tatuaże, kolczykowanie w niesterylnych warunkach, czyli w nieprofesjonalnych salonach.
Test w kierunku HIV nie wykrywa samego wirusa, lecz przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV.
Gdzie można się przebadać?
W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym można wykonać anonimowe i bezpłatne testy nie tylko w kierunku HIV, ale również kiły i HCV. Przy zgłoszeniu się na badania nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego. Wyniki są dostępne już następnego dnia, a w przypadku HCV - już po około 10 minutach.
Punkt znajdujący się na pierwszym piętrze budynku poradni specjalistycznych przy ul. Broniewskiego 2 w Szczecinie, prowadzony jest przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Działa w dniach 25-29 listopada, w godzinach 15:00-19:00.