Ten gatunek kleszczy pochodzi z Afryki, jednak ocieplenie klimatu sprawiło, że rozprzestrzeniają się również w innych częściach świata. W ostatnim czasie dotarły również do Europy. Ich ukąszenie może być śmiertelnie niebezpieczne, bo roznoszą gorączkę krwotoczną i niebezpieczne bakterie powodujące zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. Dotychczas w Polsce jeszcze nie potwierdzono ich obecności, jednak może to nastąpić już niebawem, dlatego warto być ostrożnym, chociażby ze względu na zwykłe kleszcze, których jest zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych i które także mogą być groźne dla naszego zdrowia.
Co zrobić, żeby nie stać się ofiarą niebezpiecznych pajęczaków?
Idąc na spacer do lasu, na łąkę czy nad rzekę, należy zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz szczelne buty. Po powrocie powinno się sprawdzić swoje ciało, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i naturalnie ciepła, czyli pod kolanami, w pachwinach, wokół piersi, brzucha i szyi, gdyż to właśnie tam najczęściej atakują kleszcze.
Jak zachować się, gdy okaże się, że na naszym ciele znalazł się intruz?
Po pierwsze, nie należy wpadać w panikę. Kleszcza można usunąć samodzielnie np. przy pomocy specjalnej karty. Insekta trzeba uchwycić za głowę i pociągając odczepić od skóry uważając, by nie wycisnąć zawartości jego trzewi.
Po usunięciu kleszcza warto również obserwować miejsce, w którym się pojawił. Jeśli wokół ugryzienia pojawi się obrączkowy rumień, trzeba zgłosić się do lekarza. Nie lekceważmy tego, bo kleszcze powodują groźną chorobę – boreliozę.
Polecany artykuł:
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ