Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu i tam spędził dzieciństwo. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszka w Policach, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych Police. Tam też doczekał emerytury. Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.
Słynny "Olek" zasłynął m.in. dzięki swoim samotnym podróżom kajakowym. Pokonał m.in. Odrę, Wisłę i Bałtyk, ale przede wszystkim jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Dokonał tego wyczynu trzykrotnie. W 2015 roku Aleksander Doba został okrzyknięty "Podróżnikiem Roku" amerykańskiego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Aleksander Doba był również znaną postacią medialną. W 2019 roku wziął udział w popularnym reality show TVN "Agent Gwiazdy". Zagrał również w serialu "Lombard. Życie pod zastaw". W 2017 roku powstał o nim film dokumentalny "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie".
22 lutego 2021 roku z Afryki dotarła smutna wiadomość. Aleksander doba zmarł tuż po spełnieniu swojego wielkiego marzenia, czyli zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra Doby nastąpiła z przyczyn naturalnych.
10 marca 2021 r odbyło się ostatnie pożegnanie słynnego podróżnika. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: rodzina, przyjaciele, fani, mieszkańcy Polic a także przedstawiciele samorządu. Przed rozpoczęciem mszy w kościele pw. Świętego Kazimierza Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przekazał na ręce rodziny Aleksandra Doby Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski. Podczas wyprowadzenia trumny z ciałem podróżnika, kajakarze pożegnali go w szczególny sposób, tworząc szpaler z wioseł. Aleksander Doba został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach.
W drugą rocznicę śmierci Aleksandra Doby na jego grobie palą się znicze. Są też świeże kwiaty, a także wyjątkowe i jednocześnie bardzo wzruszające akcenty, które przypominają o wielkiej pasji "Olka" - wazon w kształcie jego ukochanego kajaka czy dziecięce obrazki w wizerunkiem podróżnika.
Najcenniejsza pamiątka po legendarnym "Olku" czyli oceaniczny kajak wielkiego podróżnika wkrótce będzie mógł być podziwiany przez szczecinian i turystów. Kajak "Olo" trafił do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, którego otwarcie planowane jest za kilka miesięcy. Pojawi się tam specjalna ekspozycja poświęcona wielkiemu podróżnikowi. Kajak zostanie podwieszony nad głowami zwiedzających. Towarzyszyć będzie mu prezentacja multimedialna.