Aleksander Doba

Dwa lata bez Aleksandra Doby. Rocznica śmierci wielkiego podróżnika

2023-02-22 17:55

Ta wiadomość wstrząsnęła nie tylko miłośnikami dalekich podróży. Dokładnie dwa lata temu, 22 lutego 2021 roku odszedł Aleksander Doba, znany polski podróżnik i kajakarz, który zasłynął m.in. dzięki samotnym podróżom przez Atlantyk. Zmarł "śmiercią podróżnika", krótko po spełnieniu swojego wielkiego marzenia, czyli zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Jego mottem życiowym było "Niemożliwe nie istnieje".

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu i tam spędził dzieciństwo. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszka w Policach, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych Police. Tam też doczekał emerytury. Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.

Słynny "Olek" zasłynął m.in. dzięki swoim samotnym podróżom kajakowym. Pokonał m.in. Odrę, Wisłę i Bałtyk, ale przede wszystkim jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Dokonał tego wyczynu trzykrotnie. W 2015 roku Aleksander Doba został okrzyknięty "Podróżnikiem Roku" amerykańskiego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aleksander Doba był również znaną postacią medialną. W 2019 roku wziął udział w popularnym reality show TVN "Agent Gwiazdy". Zagrał również w serialu "Lombard. Życie pod zastaw". W 2017 roku powstał o nim film dokumentalny "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie".

22 lutego 2021 roku z Afryki dotarła smutna wiadomość. Aleksander doba zmarł tuż po spełnieniu swojego wielkiego marzenia, czyli zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra Doby nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Aleksander Doba odszedł 2 lata temu. Tak wygląda grób wielkiego podróżnika

10 marca 2021 r odbyło się ostatnie pożegnanie słynnego podróżnika. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: rodzina, przyjaciele, fani, mieszkańcy Polic a także przedstawiciele samorządu. Przed rozpoczęciem mszy w kościele pw. Świętego Kazimierza Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przekazał na ręce rodziny Aleksandra Doby Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski. Podczas wyprowadzenia trumny z ciałem podróżnika, kajakarze pożegnali go w szczególny sposób, tworząc szpaler z wioseł. Aleksander Doba został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach.

W drugą rocznicę śmierci Aleksandra Doby na jego grobie palą się znicze. Są też świeże kwiaty, a także wyjątkowe i jednocześnie bardzo wzruszające akcenty, które przypominają o wielkiej pasji "Olka" - wazon w kształcie jego ukochanego kajaka czy dziecięce obrazki w wizerunkiem podróżnika.

Najcenniejsza pamiątka po legendarnym "Olku" czyli oceaniczny kajak wielkiego podróżnika wkrótce będzie mógł być podziwiany przez szczecinian i turystów. Kajak "Olo" trafił do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, którego otwarcie planowane jest za kilka miesięcy. Pojawi się tam specjalna ekspozycja poświęcona wielkiemu podróżnikowi. Kajak zostanie podwieszony nad głowami zwiedzających. Towarzyszyć będzie mu prezentacja multimedialna.

Sonda
Śledziłeś wyprawy Aleksandra Doby?