Deptak, zieleń i parkingi. Centrum Stargardu zmieni się nie do poznania!

2021-02-25 11:23

Centrum Stargardu może wkrótce zmienić się nie do poznania. Radni przyjęli nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Wyszyńskiego, a także przylegających do niej ulic Czarnieckiego, Skarbowej i Barnima. W planach są wyraźnie określone strefy do zamieszkania, wypoczynku, rekreacji, usług i tego, co najbardziej interesuje zmotoryzowanych mieszkańców, czyli miejsc parkingowych. Zobaczcie jak wkrótce może wyglądać jedna z głównych ulic Stargardu!

Nowy plan, nowa jakość centrum Stargardu

– Plan zagospodarowania przestrzennego to ważny dokument. Zmiany w obszarze ul. S. Wyszyńskiego w połączeniu z placem Wolności i terenem przed SCK będą miały wpływ na funkcjonowanie miasta jako całości – mówi prezydent Rafał Zając. Zakładamy, że w najbliższych latach może tam powstać szeroki deptak z prawdziwego zdarzenia, z dwoma ciągami gastronomicznymi.

Na wizualizacjach można też zobaczyć fontannę i teren rekreacyjny na placu przed SCK.

– Jestem przekonany, że takie miejsce stanie się bardzo komfortowe dla mieszkańców, którzy przez samo centrum miasta będą już nie tylko przechodzić, ale przyjdą też zrobić zakupy, wypić kawę, zjeść coś dobrego i po prostu pobyć w przyjaznej, zielonej przestrzeni – dodaje prezydent Stargardu. Stargardzianie korzystaliby z niej w pełnym wydaniu. Chcemy, żeby było to prawdziwie wygodne, estetyczne i nowoczesne centrum w ścisłym śródmieściu.

Zobacz też: Tak będzie wyglądało w środku Stargardzkie Centrum Nauki. Kiedy otwarcie? [WIZUALIZACJE]

W planie jest także mowa o tym, gdzie znajdują się miejsca na nowe mieszkania. Te mogą powstać na terenach po mleczarni, po działającej jeszcze energetyce, w okolicach kościoła św. Ducha, a w dalszej przyszłości również na terenie po MPGK. Swoją wysokością i kształtem nowe budynki mają nawiązywać do istniejącej już zabudowy. Na obszarze objętym planem może być prowadzona wyłącznie działalność usługowa, która nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Szczególną ochroną został objęty Park 3 Maja i zabytki.

Gdzie powstaną nowe parkingi?

W planie znalazły się również miejsca postojowe dla zmotoryzowanych mieszkańców Stargardu. Największym punktem do tego przeznaczonym ma być parking Park&Ride wzdłuż ul. Barnima. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Znajdzie się tam miejsce dla około 300 samochodów osobowych, a także dla busów, autobusów i rowerów. Dzięki temu kierowcy wygodnie przesiądą się z własnych samochodów np. do pociągów lub autobusów w ZCP.

Prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego były długie i złożone. Po uzyskaniu niezbędnych opinii i uzgodnień z projektem aktywnie zapoznawali się stargardzianie. Odbyła się szeroka, otwarta dyskusja publiczna, dzięki której mieszkańcy mieli możliwość przedstawienia swoich propozycji zmian. Wizualizacje odmienionej ul. S. Wyszyńskiego pochodzą ze zwycięskiej pracy w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla tego obszaru.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie na ostatniej prostej. Prezeska firmy zdradziła kilka WAŻNYCH szczegółów!

Sonda
Często stoisz w korkach?
Pierwsze krokusy na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wkrótce będą ich tysiące!