Część miasta tonie w trującym pyle. Tuż obok jest uzdrowisko

i

Autor: UM Świnoujście, gk Część miasta tonie w trującym pyle. Tuż obok jest uzdrowisko

Koszmar mieszkańców

Część miasta tonie w trującym pyle. Tuż obok jest uzdrowisko, tak nie może być!

2023-09-21 10:59

Gęsty pył dostaje się do mieszkań, osiada na budynkach, drzewach i samochodach. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie, a samorząd domaga się uruchomienia stacji, która będzie stale monitorowała jakość powietrza. Sprawa jest poważna, zwłaszcza, że dzieje się to dosłownie kilka kilometrów od uzdrowiska.

Problem dotyczy prawobrzeżnej części Świnoujścia, gdzie podczas przeładunku sypkich towarów masowych przy ul. Bunkrowej do powietrza regularnie emitowane są pyły. "Dzieje się to, kiedy tylko przedsiębiorcy terminalu eksploatowanego przez spółkę Bunge Polska oraz OT Port Świnoujście zaprzestają stosowania standardów i procedur pozwalających tę emisję utrzymać w granicach portu" - informuje urząd miasta.

Wszechobecny pył na elewacjach, parapetach czy nawet we wnętrzach mieszkań to niemal codzienność mieszkańców Warszowa. Dodatkową uciążliwością są samozapłony węgla, który jest składowany na hałdach w świnoujskim porcie.

- Do Urzędu Miasta Świnoujście regularnie wpływają dowody w postaci zdjęć czy filmów nagrywanych przez mieszkańców, dokumentujące osadzanie się pyłów w miejscach oddalonych nawet 2000 metrów od nabrzeży i placów składowych – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Gazy ulatniające się z hałd są trujące i mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych. Nie możemy zostawiać tego bez reakcji, tym bardziej, że problem stale powraca.

Miasto domaga się rozwiązania problemu na stałe, a w tym może pomóc instalacja stacji monitoringu powietrza na Warszowie oraz wdrożenie przez portowe firmy technologii, które ograniczą emisje. Zdaniem prezydenta miasta, "dałoby to możliwość oceny stanu faktycznego w dłuższym okresie czasu, ale też wymusiłoby na przedsiębiorcach podjęcie działań już w momencie rozpoczęcia pracy z danym ładunkiem, a nie dopiero po interwencji miasta, mieszkańców i innych instytucji".

Prezydent Świnoujścia zwracał się z prośbą do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o instalację takiej stacji w prawobrzeżnej części miasta. GIOŚ poinformował w odpowiedzi, że okresowe badania są prowadzone w Świnoujściu, ale na wyspie Uznam, gdzie znajduje się uzdrowiskowa część miasta.

- To nie rozwiązuje problemu mieszkańców Warszowa – podkreśla prezydent Żmurkiewicz. – Część miasta na wyspie Uznam posiada status uzdrowiska. Na tym obszarze nikt nie prowadzi uciążliwej działalności, czego dowodzą wykonywane przy użyciu stacji pomiary. Nie ma tu przekroczeń emisji pyłów.

O występujących w świnoujskim porcie samozapłonach węgla został poinformowany również Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Jak dobrze znasz atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Promenada Gwiazd?
Dwa oblicza jednej plaży
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany