Burakura - Wstydzi się ciebie kraj

i

Autor: YouTube / kadr z teledysku

"Wstydzi się ciebie kraj". Szczecińscy artyści nagrali piosenkę dedykowaną agresywnym policjantom

2021-02-19 12:48

Brutalne interwencje policji wobec uczestniczek Strajku Kobiet odbiły się szerokim echem w całej Polsce. Do tych sytuacji odnieśli się szczecińscy artyści i nagrali piosenkę "Wstydzi się ciebie kraj". Utwór zespołu Burakura docenił sam Zbigniew Hołdys.

"Posłuchaj, chłopcze, co ci dziś powiem: tyś nie policjant, tyś jest ZOMO-wiec" - tak brzmi fragment piosenki, która jest komentarzem artystów do wydarzeń, które w ostatnich miesiącach zbulwersowały opinię publiczną. Chodzi o brutalne interwencje wobec kobiet podczas protestów, które wywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Policjanci wobec osób uczestniczących w manifestacjach używali siły, gazu czy pałek teleskopowych.

Zobacz też: Strajk Kobiet w Szczecinie. Protest pod siedzibą PiS [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piosenka powstała do znanej melodii "Ballady o Janku Wiśniewskim", nawiązującej do wydarzeń Grudnia '70, gdy podczas zamieszek w Gdańsku zastrzelono 18-letniego Zbyszka Godlewskiego.

"Wstydzi się ciebie kraj" to utwór, który powstał z inicjatywy Pawła Jackowskiego, autora hasła "Nie prezydent tylko d**a", za które stanął przed sądem i ostatecznie został uniewinniony. To on jest autorem tekstu i głównym wykonawcą piosenki. W powstaniu utworu wzięli również udział inni artyści. Za aranżację i nagranie odpowiadał kompozytor Piotr Klimek. Na gitarze zagrał Bartłomiej Orłowski, który jest gitarzystą w szczecińskim zespole Chorzy.

Zobacz też: Strajk kobiet w Szczecinie: W strugach deszczu i rytmie techno [ZDJĘCIA]

Teledysk to dzieło Tomasza Chacińskiego, byłego redaktora naczelnego Radia Szczecin. W klipie wykorzystano fragmenty filmów, które powstały podczas manifestacji odbywających się w ramach Strajku Kobiet.

Premiera klipu miała miejsce w środę w serwisie YouTube. W ciągu zaledwie dwóch dni obejrzało go blisko 100 tysięcy internautów. Pod filmem pojawiły sie setki komentarzy, w większości pozytywnych.

Piosenka została zauważona m.in. przez Zbigniewa Hołdysa, który opublikował teledysk na swoim profilu na Facebooku.

Sonda
Czy popierasz Strajk Kobiet?
Strajk Kobiet: Protest pod siedzibą PiS w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany