Strajk kobiet w Szczecinie. Protestujący ponownie przeszli głównymi ulicami miasta [DUŻO ZDJĘĆ]

2020-10-28 16:16

Od blisko tygodnia, w całej Polsce trwają protesty po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. W środę kobiety zamanifestowały swoje niezadowolenie nieobecnością w pracy. W Szczecinie odbyła się również kolejna manifestacja.

Pod hasłem "Trzeba było nas nie wkurwi*ć", po godz. 13:00 na placu Solidarności rozpoczął się przemarsz ulicami w centrum Szczecina. Demonstranci przeszli m.in przez pl. Żołnierza Polskiego, Bramę Portową, al. Wojska Polskiego, ul. Piłsudskiego i pl. Rodła. Demonstracja zakończyła się w miejscu startu, czyli na placu Solidarności.

We wtorkowym "spacerze" wzięły udział prawdziwe tłumy. Ulicami Szczecina przeszło kilka tysięcy osób. Manifestacja spowodowała sporo utrudnień w ruchu, jednak większość kierowców reagowała ze zrozumieniem.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał. Wyrok spowodował liczne protesty na ulicach wielu polskich miast.

Protesty po ogłoszeniu wyroku TK odbywają się codziennie. W ostatnich dniach protestujący zbierali się m.in. na Jasnych Błoniach, na pl. Solidarności, przy fontannie u stóp Wałów Chrobrego, pod katedrą św. Jakuba, pod siedzibą PiS, pod siedzibą kurii a także przed biurem poselskim Joachima Brudzińskiego i kancelarią Bartłomieja Sochańskiego. W poniedziałek manifestujący zablokowali ruch samochodowy m.in. na al. Wyzwolenia. Tego dnia odbyła się również duża manifestacja na placu Szarych Szeregów. Wzięło w niej udział ponad 6 tysięcy osób. Natomiast we wtorek po południu uczestnicy przeszli z Bramy Portowej pod siedzibę Solidarności i pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Sonda
Strajk kobiet. Czy popierasz postulaty protestujących?
Kolejny dzień protestów w Szczecinie