Kilka dni temu do Ekoportu przy ulicy Arkońskiej przyjechała trójka mężczyzn, którzy poinformowali, że odpady przywieźli z działki. Pracownik punktu odmówił ich przyjęcia ze względu na obowiązujące przepisy. Wtedy rozpętała się awantura.
Polecany artykuł:
Jeden z mężczyzn, po odmowie przyjęcia odpadów, zaczął grozić śmiercią pracownikowi Ekoportu, a także jego rodzinie. Był bardzo agresywny.
- W niewybrednych słowach poinformował, że wysypie je na środku placu, po czym kontynuując wycieczkę słowną wobec pracownika... postanowił go uderzyć - relacjonuje sytuację Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych. - Pracownik uniknął ciosu opuszczając i niszcząc telefon.
Polecany artykuł:
Ostatecznie napastnik, po próbie pobicie, wsiadł w samochód i odjechał z odpadami.
Zdarzenie zarejestrowane zostało na nagraniu, na miejsce wezwana została policja. Sprawa skierowana zostanie do sądu.
Co można oddawać do Ekoportów?
Do ośmiu szczecińskich Ekoportów można przynosić m.in. odpady zielone pochodzące z ogródków przydomowych. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie przyjmują ich z ogródków działkowych czy terenów spółdzielni mieszkaniowych.
Ekoporty przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców Szczecina, których odpady nie pochodzą z prowadzonej działalności gospodarczej, a z gospodarstw domowych. Do Ekoportów trafiają liście, trawy, gałęzie, czy nawet w okresie świątecznym niepotrzebne już choinki. Należy pamiętać, że do kontenera wrzucamy je luzem. Nie mogą być w workach czy innym opakowaniu. Nie mogą być również wymieszane z glebą bądź innymi odpadami.
- Wiedzą o tym zarządcy ogródków działkowych, którzy z premedytacją często wprowadzają w błąd działkowców, próbując uniknąć kosztów - dodaje Andrzej Kus. - Ich obowiązkiem jest zagwarantowanie działkowcom kontenerów na powstające odpady. Taki sam obowiązek mają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Katalog przyjmowanych odpadów znajdziemy na stronie www.ekoporty.szczecin.pl.