PKP Intercity

i

Autor: Shutterstock

Skrajna głupota

52-latek mógł spowodować kolejny paraliż na kolei. Wystarczył amatorski sprzęt

2023-09-25 9:03

Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mógł spowodować ogromne zamieszanie, a wręcz paraliż w ruchu kolejowym. 52-latek miał w samochodzie amatorski sprzęt, za pomocą którego zakłócał łączność radiową między pracownikami kolei. Mężczyzna, który mógł też mieć związek z nieuprawnionym nadaniem sygnału radio-stop, wpadł w ręce funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Sprawą zajmuje się policja.

Do zdarzenia doszło w ubiegły wtorek, 19 września, na terenie stacji w Stargardzie. Późnym wieczorem funkcjonariusze SOK otrzymali zgłoszenie od dyżurnej ruchu, że nieuprawniona osoba korzysta z kanału kolejowego i zakłóca łączność radiową między nastawnią dysponującą a maszynistą i kierownikiem pociągu relacji Warszawa Wschodnia - Szczecin Główny. Na miejsce natychmiast skierowano mundurowych i powiadomiono policję.

- Podjęto natychmiastowe czynności związane z przeszukaniem terenu kolejowego, które doprowadziły do ujęcia mężczyzny mającego związek z nieuprawnionym nadawaniem sygnału radio-stop - informuje insp. Piotr Żłobicki ze Straży Ochrony Kolei. - 52-latek przyznał, że zakłócał łączność kolejową. Poinformował mundurowych, że radiotelefon oddał koledze.

Jak się później okazało, sprzęt łączności radiowej znajdował się w aucie podejrzanego mężczyzny.

Tym razem na szczęście nie doszło do żadnych zdarzeń związanych z nadawaniem nieuprawnionego sygnału radio-stop, który w efekcie sparaliżowałby ruch kolejowy.

Okoliczności incydentu wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Przypomnijmy, do nieuprawnionego użycia sygnału radio-stop, które wstrzymało ruch kolejowy na kilka godzin, doszło w ostatnich miesiącach kilka razy. Incydenty miały miejsce m.in. w woj. zachodniopomorskim, podlaskim, mazowieckim i łódzkim. W związku z nimi, w sierpniu w Białymstoku zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 24 i 29 lat. Jednym z nich był policjant.

Czy dobrze znasz slang kolejowy?

Pytanie 1 z 10
"Badyle" to określenie:
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany