Żółty pył uprzykrza życie kierowcom

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Żółty pył uprzykrza życie kierowcom

Żółty pył znów uprzykrza życie mieszkańcom Szczecina. Jak sobie z nim poradzić?

2021-05-28 8:44

Sytuacja powtarza się niemal co roku i za każdym razem wywołuje lawinę pytań oraz najdziwniejszych teorii spiskowych. Żółty pył osiadający na samochodach, oknach i kałużach to zjawisko, które występuje późną wiosną i skutecznie uprzykrza życie mieszkańców. W ostatnim czasie znów możemy je zaobserwować w Szczecinie. Czy żółty pył rzeczywiście jest szkodliwy - jak twierdzą niektórzy? Czy to kwaśny deszcz, o którym od lat krążą legendy? Wyjaśniamy.

Żółty pył jest szczególnie zauważalny na ciemnych karoseriach aut. Kierowcy, którzy pozostawiają swoje auta na parkingach pod drzewami lub w ich pobliżu, muszą się liczyć z najgrubszą warstwą pyłu na swoich pojazdach i zapewne częstszymi wizytami w myjni samochodowej. Żółty pył pojawia się jednak nie tylko na samochodach. Po opadach deszczu możemy także zaobserwować go w formie żółtego nalotu na powierzchni kałuż, grubej warstwy pyłu na rowerach czy ławkach w parkach, a także na oknach i parapetach, co z pewnością nie podoba się wszystkim, którzy właśnie zakończyli wiosenne porządki.

Czytaj też: Białe noce w Polsce. Kiedy możemy oglądać to wyjątkowe zjawisko w Szczecinie?

Na szczęście, to nic groźnego! To po prostu pył z drzew iglastych, a zwłaszcza z sosny, która właśnie zaczyna okres pylenia.

Dobrą wskazówką dla kierowców we wzmożonym okresie pylenia sosny jest niepozostawianie samochód pod drzewami lub w ich pobliżu. W przeciwnym razie, nie skończy się na jednej wizycie w myjni. Niestety nie unikniemy całkowicie skutków pylenia, zwłaszcza gdy mieszkamy w pobliżu miejsca występowania większej ilości drzew iglastych. Musimy to po prostu przeczekać. Zjawisko zwykle trwa do kilku tygodni i mija w czerwcu.

Pylenie sosny w niewielkim stopniu mogą odczuć także alergicy, którzy w tym czasie uskarżają się na swędzenie nosa i oczy, a także częstsze kichanie.

Czytaj też: Ze Szczecina w dwie godziny... nad Adriatyk! Nowe połączenia z lotniska w Goleniowie

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany