Zatruta Odra zagraża ujęciom wody pitnej w Szczecinie i regionie? Sanepid przebadał próbki

i

Autor: Arcaion, unkapl / CC0 / pixabay.com Zatruta Odra zagraża ujęciom wody pitnej w Szczecinie i regionie? Sanepid przebadał próbki

Czy można pić wodę z kranu?

Zatruta Odra zagraża ujęciom wody pitnej w Szczecinie i regionie? Sanepid przebadał próbki

2022-08-17 8:37

Skażenie wody w Odrze wywołuje liczne obawy mieszkańców Szczecina i regionu, dotyczące m.in. wody w kranach. W pobliżu Odry znajdują się bowiem ujęcia wody pitnej. Czy zatruta woda w Odrze może im zagrażać? Czy można bezpiecznie korzystać z wody z kranu? Sanepid przebadał próbki z 20 ujęć wody pitnej w pobliżu Odry. Jakie są wyniki?

Czy woda z kranu w Szczecinie jest zdatna do picia?

Pobrane zostały próbki wody z 20 ujęć wody pitnej - 19 głębinowych i jednego powierzchniowego.

"Otrzymane dotychczas wyniki badań wody nie wykazały nieprawidłowości, to jest zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na jakość wody do spożycia"

- informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Czytaj też: Wraz z Odrą umiera biznes. "Klienci po prostu pouciekali"

Od czwartku 11 sierpnia do poniedziałku 15 sierpnia z takich ujęć pobrano 111 próbek wody do badań. Na wtorek do badań zaplanowano 15 ujęć głębinowych i jedno powierzchniowe - jezioro Miedwie, z którego dostarczana jest większość wody dla Szczecina.

Zanieczyszczeń mogących powodować pogorszenie jakości wody nie stwierdzono także na żadnym kąpielisku morskim w gminach Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście.

Sanepid przeprowadził także 26 kontroli lub wizytacji w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności.

"Sprawdzono siedem miejsc wyznaczonych lub zwyczajowo wykorzystywanych do sprzedaży – nie stwierdzono niezarejestrowanej sprzedaży ryb. Ponadto skontrolowano dwa sklepy i 17 punktów gastronomicznych – nie stwierdzono nieprawidłowości"

- czytamy w komunikacie.

Czytaj też: "Żagle 2022" w Szczecinie bez mostu pontonowego. Będzie trudniej, ale bezpieczniej

W Gryfinie trwa stawianie zapór na Odrze
Sonda
Winni zatrucia Odry zostaną ukarani?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają