Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Zatruta Odra. Toksyczna fala nie dotarła jeszcze do Szczecina. Czy możemy czuć się bezpieczni?

2022-08-16 10:09

Katastrofa ekologiczna na Odrze od kilku dni budzi trwogę niemal w całej zachodniej Polsce. Toksyczna fala, a z nią tony śniętych ryb z każdym dniem zbliża się do Szczecina. Skutki zatrucia rzeki odczuła już m.in. branża turystyczna. Wojewoda zachodniopomorski uspokaja, że skażona woda nie dotarła jeszcze do Szczecina ani do Zalewu Szczecińskiego. To jednak nie uspokaja mieszkańców.

Od piątku, 12 sierpnia, na terenie województwa zachodniopomorskiego wyłowiono z Odry 45 ton śniętych ryb, które spłynęły z nurtem rzeki. W południowej części regionu zbudowane zostały zapory, które ułatwiają wyciąganie martwych ryb z wody. Wojewoda zachodniopomorski zapewnia, że fala skażenia nie dotarła jeszcze do Szczecina i Zalewu Szczecińskiego.

- Jaki jest powód śnięcia ryb – tego nie wiemy ani my, po stronie polskiej, ale nie wiedzą również służby niemieckie, bo przypominam, że również one prowadzą badania stanu wody - mówił z poniedziałek, 15 sierpnia, wojewoda Zbigniew Bogucki. - Wiem, że jeszcze przynajmniej na wczoraj nie mieli badań ryb, nie było toksykologii ryb. My mamy już badania ryb, które były wysyłane i do Puław, prowadzimy też takie badania w Szczecinie i te wyniki nie pokazują na przykład metali ciężkich w tkankach.

Czytaj też: Skażona woda w Odrze. Kąpielisko na Dziewokliczu zamknięte!

Obecnie obowiązuje zakaz łowienia ryb w Odrze i Zalewie Szczecińskim. Nie można także wchodzić do wody. Mimo, iż można korzystać ze sprzętu pływającego, m.in. motorówek, łódek czy kajaków, można zauważyć, że ruch zmalał niemal do zera. W długi weekend na Odrze i jej rozlewiskach w rejonie Szczecina panowała cisza. W Siadle Dolnym, gdzie można wypożyczyć kajaki i o tej porze roku, zwłaszcza w weekendy panuje dość duży ruch, można było spotkać nielicznych turystów. Podobnie było w rejonie Dziewoklicza czy Wyspy Puckiej. Rzeka opustoszała, czego skutki odczuli już przedsiębiorcy, m.in. właściciele gospodarstw agroturystycznych czy wypożyczalni kajaków i innego sprzętu pływającego.

Duży ruch panuje wciąż nad Bałtykiem, gdzie podczas długiego weekendu przewinęły się tłumy turystów. Plaże m.in. w Świnoujściu i Międzyzdrojach dosłownie pękały w szwach. Jak podkreślił wojewoda, te miejca znajdują się pod nadzorem sanepidu i są badane.

Czytaj też: Zatruta Odra. Wyłowili już ponad 80 ton martwych ryb! Raport straży pożarnej

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy
Sonda
Winni zatrucia Odry zostaną ukarani?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają