Resocjalizacja na cmentarzu

Zamiast nudzić się w celi, posprzątali groby. Więźniowie zadbali o miejsca pamięci

2023-10-31 9:46

W swoim życiu popełnili różne złe uczynki, jednak tym razem mieli okazję, by zrobić coś dobrego i pożytecznego. Szóstka osadzonych ze szczecińskiego Aresztu Śledczego wybrała się na "resocjalizacyjny spacer" po Cmentarzu Centralnym, by uporządkować groby i miejsca pamięci.

Spacer zorganizowany przez Areszt Śledczy w Szczecinie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej to jedna z form resocjalizacji. W poniedziałek, 30 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, szóstka więźniów wybrała się na Cmentarz Centralny, by uporządkować najważniejsze pomniki szczecińskiej nekropolii i groby osób zasłużonych dla kraju i regionu.

Na trasie "resocjalizacyjnego spaceru" połączonego ze sprzątaniem znalazły się: Krzyż Katyński, Pomnik Ofiar Września 1939 roku, Pomnik Ofiar Grudnia 1970, Pomnik Pamięci Ofiar Nacjonalistów Ukraińskich, a także groby prof. Tadeusza Sokołowskiego, gen. Aleksandra Litwinowicza i Feliksa Ciechanowskiego.

Dla osadzonych była to nie tylko okazja, by chociaż na chwilę opuścić więzienne mury, ale także niecodzienna lekcja historii połączona z możliwością zrobienia czegoś pożytecznego.

"Duma z faktu, że mogli upamiętnić w ten sposób bohaterów i ofiary była wypisana na twarzach osadzonych. Otrzymali wiedzę, której wcześniej nie posiadali" - informuje Służba Więzienna i zapowiada, że ta wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Aresztu Śledczego w Szczecinie była pierwszą, lecz nie ostatnią taką aktywnością: "Skazani będą w nich uczestniczyć stale, szczególnie przy okazji świąt i ważnych uroczystości państwowych".

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Tajemnicze ruiny na szczecińskim cmentarzu. To miejsce budzi grozę
Nasi Partnerzy polecają