Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie

i

Autor: Archiwum serwisu Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie

Zamach w Berlinie. Cztery lata temu Łukasz Urban zginął z rąk terrorysty

2020-12-19 7:02

19 grudnia 2016 roku cały świat wstrzymał oddech. Był to pierwszy zamach terrorystyczny, którego dokonano tak blisko granic Polski, niewiele ponad 100 kilometrów od Szczecina. Tragiczne wydarzenia sprzed 4 lat szczególnie dotknęły Polaków, gdyż zginął w nim nasz rodak, mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego.

Zamach terrorystyczny w Berlinie wstrząsnął również Polakami, a w szczególności mieszkańcami regionu zachodniopomorskiego. To właśnie stąd pochodził 37-letni Łukasz Urban, który był pierwszą z 12 ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym na Breitscheidplatz w stolicy Niemiec. Mijają właśnie cztery lata od tych dramatycznych wydarzeń.

Jak doszło do zamachu w Berlinie 19 grudnia 2016 r.?

Tego dnia, około godz. 15:45, 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri porwał polską ciężarówkę z kierowcą Łukaszem Urbanem, który jako pierwszy zginął z rąk zamachowca. Polak został zastrzelony w kabinie ciężarówki.

Kolejnych 11 zabitych i około 50 rannych to niczego nieświadomi berlińczycy oraz turyści, którzy chcieli miło spędzić przedświąteczny czas na jarmarku, przy dźwiękach pastorałek i grzanym winie. Około godz. 20:00 terrorysta wjechał 40-tonową ciężarówką na teren jarmarku i staranował niczego nieświadomy tłum na Breitscheidplatz.

Terrorystę udało się odnaleźć kilka dni później w Mediolanie. Podczas akcji policji Anis Amri został zastrzelony.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie

i

Autor: Archiwum serwisu Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie

Kim był Łukasz Urban?

Łukasz Urban pochodził z Rożnowa w gminie Banie. Jako zawodowy kierowca pracował kilkanaście lat. Zginął z rąk terrorysty w wieku 37 lat.

Pogrzeb tragicznie zmarłego polskiego kierowcy odbył się 30 grudnia w Baniach. W uroczystościach brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu.

Berlin podniósł się z tragedii

Pomimo ogromnej tragedii, życie powróciło na Breitscheidplatz. W kolejnych latach, przed Bożym Narodzeniem nadal odbywały się jarmarki i panował tutaj świąteczny klimat. Mieszkańcy Berlina nie zapomnieli jednak o tym tragicznym wydarzeniu. Przypomina o nim pamiątkowy monument, upamiętniający ofiary tragedii, którego odsłonięcie miało miejsce w 2017 roku, w pierwszą rocznicę zamachu. Jest to 14-metrowa rysa przecinająca chodnik na placu przed kościołem Pamięci, a także wyryte na schodach przed świątynią nazwiska osób, które zginęły z rąk zamachowca. Wśród nich jest również nazwisko Łukasza Urbana.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie

i

Autor: Archiwum serwisu Rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie
Sonda
Czy obawiasz się zamachu terrorystycznego?
Mikołajkowy tramwaj na ulicach Szczecina