Teatr Miejski w Szczecinie

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Teatr Miejski w Szczecinie

Żal po tym budynku pozostał do dziś. Poznajcie historię Teatru Miejskiego w Szczecinie [GALERIA]

2018-02-27 9:02

Chociaż od momentu, gdy zniknął z powierzchni ziemi, minęło już ponad pół wieku, to wciąż wielu szczecinian uważa, że zburzenie reprezentacyjnego gmachu Teatru Miejskiego, który zamykał oś widokową placu Żołnierza Polskiego, było poważnym błędem.

Budynek projektu Carla Ferdinanda Langhansa powstał w 1849 roku dzięki inicjatywie szczecińskich kupców i był bardzo nowoczesny jak na tamte czasy. Posiadał obrotową scenę i zapadnię, co było rzadkością w tego typu obiektach. Ponad 40 lat później, teatr popadł w poważne kłopoty finansowe, co skończyło się przejęciem go przez miasto. W 1900 roku, po gruntownej przebudowie Teatr Miejski ponownie otworzył swoje drzwi dla miłośników sztuki. Widownia z ponad 1000 miejsc i trzema balkonami, kawiarnia, restauracja i biblioteka - to wszystko sprawiło, że to miejsce ponownie stało się kulturalnym sercem miasta - tuż obok znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej Domu Koncertowego.

Na deskach teatru wystawiano zarówno ambitne sztuki Goethego i Mozarta jak i bardziej przystępne dla przeciętnego widza spektakle. Występowali tu między innymi aktorzy warszawskiego Teatru Wielkiego ze sztuką "Krakowiacy i Górale".

Przeczytaj również: Poczuj się jak Guliwer i zobacz szczeciński zamek z zupełnie innej perspektywy! Makieta z brązu robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Działania wojenne oszczędziły gmach teatru. W 1944 roku, podczas nalotów alianckich budynek został nieznacznie uszkodzony przez bombę. Zniszczenia obejmujące górną część gmachu umożliwiały późniejszą odbudowę. Jednak niezabezpieczony budynek z biegiem czasu popadał w coraz większą ruinę. Ostatecznie w 1954 roku władze miasta podjęły ostateczną decyzję o zburzeniu gmachu. Jednym z argumentów przemawiających za zburzeniem teatru było otwarcie widoku na Odrę i szczeciński port.

Pod koniec lat 70. rozpoczęła się trwająca blisko 20 lat budowa Trasy Zamkowej. Kameralny plac, na którym wcześniej stał okazały gmach stał się wielkim węzłem drogowym. Na pasie zieleni pomiędzy jezdniami, dokładnie w miejscu, w którym wcześniej znajdował się teatr, stanął maszt z parowca s/s "Konstanty Maciejewicz", który kilka lat temu został zdemontowany ze względu na zły stan techniczny.

Przeczytaj również: Tak wyglądały dawniej okolice Bramy Portowej. Takiego Szczecina już nie ma! [GALERIA]