Szczecin w 1939 roku

i

Autor: YouTube Szczecin w 1939 roku

Niezwykła podróż poślubna sprzed lat. Zobacz jak wyglądał Szczecin w 1939 roku! Ten film to prawdziwy unikat! [WIDEO]

2017-03-22 10:21

W dzisiejszych czasach takie filmy są czymś normalnym. W dobie smartfonów, minikamer sportowych i aparatów cyfrowych, niemalże każda chwila z naszego życia jest rejestrowana w postaci krótkich filmów lub zdjęć. Jednak blisko 80 lat temu było zupełnie inaczej...  

Amatorskie filmy z uroczystości rodzinnych, wakacji czy podróży poślubnych to dziś codzienność. W latach 30. XX wieku dostęp do kamery mieli tylko nieliczni, a możliwość nakręcenia kolorowego filmu graniczyła wręcz z cudem. W przepastnych archiwach Internetu można jednak znaleźć takie perełki jak niezwykłe nagranie z 1939 roku, na którym została zarejestrowana podróż poślubna z Wrocławia do Szczecina.

Na filmie możemy zobaczyć znane zakątki Wrocławia, a także miejscowości położone nad Odrą, które nowożeńcy mijali po drodze. Wycieczka kończy się w Szczecinie - niby tym, który dobrze znamy, jednak w rzeczywistości zupełnie innym. Wśród miejsc, które możemy zobaczyć, znajduje się m.in. obecny plac Tobrucki z nieistniejącym pomnikiem Sediny, Bramę Portową, bulwary nad Odrą, Wały Chrobrego, wieżę Bismarcka czy poprzednik Mostu Cłowego, czyli ówczesny Große-Reglitzbrücke, po którym jeździły tramwaje.

Jest to niesamowita sentymentalna wycieczka w przeszłość, podczas której możemy poczuć klimat przedwojennego Stettina i poznać na nowo miejsca, które dobrze znamy.

Przeczytaj również: Prosił przypadkowych szczecinian o zrobienie zdjęcia... Używał dość nietypowego aparatu! [WIDEO]