Morskie święto w Szczecinie

"Żagle 2022" w Szczecinie przechodzą do historii. Na finał parada jednostek na Odrze [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-08-21 22:10

Trzeci i ostatni dzień "Żagli 2022" ściągnął nad Odrę tłumy szczecinian i turystów. Tym razem pogoda dopisała i chociaż na niebie co jakiś czas pojawiały się ciemne chmury, obyło się bez opadów deszczu. Po południu mieszkańcy mogli podziwiać widowiskową paradę jednostek pływających.

W niedzielę, 21 sierpnia, na Wałach Chrobrego, na bulwarach i na Łasztowni, na mieszkańców czekały kolejne atrakcje. Przed południem, pod dźwigozaurami zaprezentowały się orkiesty dęte, natomiast na pokładzie ORP Toruń wystąpiły zespoły szantowe. Oblegane były wesołe miasteczka, stoiska handlowe i gastronomiczne, a także strefy animacji. Przed żaglowcami ustawiały się kolejki chętnych do zwiedzania. Na scenie na Łasztowni występowały lokalne zespoły. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Grzegorz Hyży.

Czytaj też: Trzciny i bagno. Jezioro na szczecińskich Gumieńcach znika w oczach! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Parada jednostek pływających na finał "Żagli 2022" w Szczecinie

Odra zapełniła się motorówkami, jachtami, statkami wycieczkowymi. Jednak przed godziną 17:00 na uczestników "Żagli 2022" czekała prawdziwa niespodzianka w postaci parady żaglowców. Jednostki przepłynęły dookoła Wyspy Grodzkiej, startując spod Elewatora Ewa, przepływając Duńczycą pod podniesionym mostem zwodzonym i następnie wzdłuż nabrzeża u stóp Wałów Chrobrego. W paradzie wzięły udział: Baltic Beauty, Joanna Saturna, Generał Zaruski, Victoria, Kattenturm, Olander, Bonawentura, Smuga Cienia, Maria i Amanda. Niektóre jednostki płynęły na rozwiniętych żaglach, co sprawiło, że wyglądały wyjątkowo spektakularnie. Następnie część z nich opuściła Szczecin. Po godz. 17:00 mieszkańcy pożegnali największą gwiazdę tegorocznych "Żagli" czyli niemieckiego Gorch Focka.

W niedzielę "Żagle 2022" odwiedziło ponad 60 tys osób. Łącznie przez trzy dni po obu stronach Odry bawiło się ponad 115 tysięcy szczecinian i turystów. "Żagle 2022" przechodzą do historii. Kolejne morskie święto w Szczecinie już za rok. Natomiast za dwa lata, w 2024 roku Szczecin po raz czwarty będzie gospodarzem finału regat The Tall Ships Races.

Czytaj też: "Żagle 2022" w Szczecinie w strugach deszczu. Nie wszyscy wystraszyli się pogody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Nasi Partnerzy polecają