Granica polsko-niemiecka w Świnoujściu

i

Autor: DOMIN

Zachodniopomorskie: Wybierasz się do Niemiec? Musisz mieć negatywny test na koronawirusa

2021-03-20 18:36

Polska została uznana przez Niemcy za kraj wysokiego ryzyka. Oznacza to kolejne ograniczenia przy przekraczaniu granicy. Od 21 marca na terytorium Niemiec będzie można wjechać wyłącznie z negatywnym testem na COVID-19. Stało się tak w wyniku decyzji Instytutu Roberta Kocha, dla którego do krajów wysokiego ryzyka zaliczane są takie, w których liczba nowych zakażeń przekracza 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.

Od niedzieli, 21 marca, każdy, kto będzie wjeżdżał na terytorium Niemiec, będzie musiał posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa - antygenowego lub PCR. Test może być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku.

Obowiązek ten nie dotyczy kierowców zawodowych, jednak wyjątkiem jest granicząca z Pomorzem Zachodnim Meklemburgia-Pomorze Przednie, gdzie testy są wymagane również od kierowców zawodowych. Z obowiązku zwolnione są także osoby przejeżdżające przez Niemcy tranzytem lub są zwolnione na podstawie właściwych władz lokalnych.

W przypadku wjazdu na terytorium Niemiec, należy go zarejestrować na stronie www.einreiseanmeldung.de. Nie dotyczy to tranzytu przez Niemcy, wcześniejszego przejazdu tranzytowego przez Polskę czy małego ruchu granicznego do 24 godzin.

Zobacz też: Ze Szczecina do Berlina tylko w półtorej godziny. Jest porozumienie w sprawie ważnej inwestycji

Pracownicy transgraniczni muszą poddawać się testom 2 razy w tygodniu w przypadku Brandenburgii i co 48 godzin w przypadku Meklemburgii. Testy można wykonać w centach testowych znajdujących się przy przejściach granicznych m.in. w Lubieszynie / Linken czy Świnoujściu / Ahlbeck.

Kontrole na granicy będą prowadzone wyrywkowo na przejściach granicznych lub w ich pobliżu. W przypadku wyrywkowej kontroli granicznej brak potwierdzenia rejestracji wjazdu lub negatywnego wyniku testu może wiązać się z mandatem i nakazem opuszczenia Niemiec. Dotychczas Polska była uznawana przez Niemcy za kraj "zwykłego" ryzyka. Testy były potrzebne, jednak można było je wykonać ciągu 48 godzin od wjazdu na terytorium Niemiec.

Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Zobacz też: Tramwaj DRIFTOWAŁ w centrum Szczecina! ZOBACZ jak to się stało! [WIDEO]

Sonda
Czy planujesz wyjazd za granicę w najbliższe wakacje?
Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany