Koło ratunkowe

i

Autor: Milosz_Karski / CC0 / pixabay.com

Zachodniopomorskie: Woda zbiera tragiczne żniwo. Tylko w miniony weekend utonęły dwie osoby

2021-06-22 9:23

Sezon letni jeszcze się na dobre nie rozpoczął, a woda już zbiera tragiczne żniwo. Tylko w ciągu ostatniego weekendu, w województwie zachodniopomorskim utonęły dwie osoby. Warto więc pamiętać o rozwadze i rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Zachodniopomorscy policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie, które zapewni bezpieczny wakacyjny wypoczynek.

Utonięcia notowane są każdego roku. Duży odsetek takich zdarzeń przypada w okresie letnim. W ubiegłym roku w wojewodztwie zachodniopomorskim utonęły 42 osoby, z czego w okresie letnim, czyli od czerwca do końca sierpnia, odnotowano 20 utonięć.

Czytaj też: Służby ruszyły na pomoc tonącemu. Zaskakujący finał akcji na plaży pod Kołobrzegiem

Od początku 2021 roku na Pomorzu Zachodnim utonęło 17 osób, z czego tylko w czerwcu życie straciło 5 osób. Do dwóch tragicznych zdarzeń doszło w miniony weekend. W sobotę utonęło dwóch mężczyzn, którzy podczas upałów wypoczywali nad wodą.

Na niestrzeżonej plaży jeziora Mąkowary 28 – latek wszedł do wody , aby popływać. Zanurkował i już nie wypłynął. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa zakończyła się wyłowieniem ciała mężczyzny.

Do drugiego z tragicznych finałów kąpieli doszło w powiecie szczecineckim. Po godz. 13:00 przebywający na plaży nad jeziorem Wielimie 30-latek wszedł do wody popływać na materacu. Po kilku minutach świadkowie zauważyli dryfujący materac bez wypoczywającego na nim mężczyzny. Poszukiwania zakończyły się wyłowieniem jego ciała.

Czytaj więcej: Tragedia na Jeziorze Wielimie. Z wody wyciągnięto zwłoki mężczyzny

Z wodą nie ma żartów, zarówno na małych akwenach, jak i nad morzem, gdzie fale są wysokie, a każdy nieostrożny ruch i nieodpowiedzialne zachowanie może zakończyć się tragicznie. Należy pamiętać, żeby nie wchodzić do wody po intensywnym opalaniu, bezpośrednio po posiłku, pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Dzieci powinny znajdować się pod opieką dorosłych i nie wchodzić do wody same.

Warto też korzystać z plaż strzeżonych, gdzie jesteśmy pod czujnym okiem ratowników, którzy w niebezpiecznych sytuacjach mogą natychmiast ruszyć na pomoc.

Zobacz też: Z sercem na pokładzie. W półtorej godziny ze Szczecina do Wrocławia. Liczyła się każda minuta! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Z sercem na pokładzie. W półtorej godziny ze Szczecina do Wrocławia