Zachodniopomorskie: Szukają świadków w sprawie strasznej ZBRODNI. Jest jeden ISTOTNY problem

2021-03-15 8:33

To była brutalna egzekucja. Mężczyzna został najprawdopodobniej zastrzelony, a następnie jego ciało zostało pochowane w bliżej nieokreślonym miejscu. Jego szczątki nigdy nie zostały odnalezione, nie są również znane okoliczności, w jakich doszło do tej strasznej zbrodni. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tego zdarzenia, jednak na przeszkodzie stoi jeden istotny problem. Mianowicie do zabójstwa doszło prawie 70 lat temu.

Pistolet

i

Autor: Alexas_Fotos / / pixabay.com/ CC0

Prokurator IPN w Szczecinie poszukuje świadków w sprawie zabójstwa Józefa Bosia, do którego doszło w 1952 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego. Zbrodni mieli dokonać funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie. Śledztwo prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie dotyczy zbrodni komunistycznej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości. Zabójstwo Józefa Bosia, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie stanowiło poważną represję polityczną wobec osoby o odmiennych poglądach politycznych.

Zobacz też: Nadleśnictwo Skwierzyna: Kłusownik polował na sarny. Leśnicy zapolowali na niego

Jak wynika z ustaleń Józef Boś ps. Lot był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. Młot, działającej na Podlasiu/Lubelszczyźnie. Zagrożony aresztowaniem w 1947r. przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Kamieniu Pomorskim, lecz zdołał zbiec i ukrywał się do 1952 r., prowadząc działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi. Posługiwał się fałszywymi dokumentami na nazwisko Franciszek Wilczak.

W latach 1948–1952 Józef Boś ukrywał się w okolicach wsi: Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty, Dobrzyń. Korzystał przy tym, z bardzo dużej pomocy, wpierającej go społeczności miejscowej. Został prawdopodobnie zastrzelony, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie, w dniu 11.09.1952 r., w okolicach Krzepocina. Miejsce pochówku wciąż pozostaje nieznane.

Oddziałowa Komisja poszukuje świadków mogących mieć wiedzę o tych zdarzeniach, także pochodzącą z przekazów, obecnie nieżyjących już osób.

Wszystkie takie osoby proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie: telefonicznie pod numerem 91 3129403 lub 06; faksem 913129405; pod adresem e-mail: [email protected] lub listownie pod adresem: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 70-470 Szczecin, al. Wojska Polskiego 7.

Czytaj też: Szczecin: Namawiał dziewczynki, by wsiadły do jego samochodu. Zaskakujący wyrok sądu

QUIZ. Najważniejsze daty i wydarzenia w historii świata - czy dopasujesz je do siebie?
Pytanie 1 z 15
Co zrobił Aleksander Macedoński w czasie swoich podbojów w IV w. p.ne.?
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki