Pistolet

i

Autor: Alexas_Fotos / CC0 / pixabay.com

Zachodniopomorskie: Szukają świadków w sprawie strasznej ZBRODNI. Jest jeden ISTOTNY problem

2021-03-15 8:33

To była brutalna egzekucja. Mężczyzna został najprawdopodobniej zastrzelony, a następnie jego ciało zostało pochowane w bliżej nieokreślonym miejscu. Jego szczątki nigdy nie zostały odnalezione, nie są również znane okoliczności, w jakich doszło do tej strasznej zbrodni. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tego zdarzenia, jednak na przeszkodzie stoi jeden istotny problem. Mianowicie do zabójstwa doszło prawie 70 lat temu.

Prokurator IPN w Szczecinie poszukuje świadków w sprawie zabójstwa Józefa Bosia, do którego doszło w 1952 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego. Zbrodni mieli dokonać funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie. Śledztwo prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie dotyczy zbrodni komunistycznej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości. Zabójstwo Józefa Bosia, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie stanowiło poważną represję polityczną wobec osoby o odmiennych poglądach politycznych.

Zobacz też: Nadleśnictwo Skwierzyna: Kłusownik polował na sarny. Leśnicy zapolowali na niego

Jak wynika z ustaleń Józef Boś ps. Lot był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. Młot, działającej na Podlasiu/Lubelszczyźnie. Zagrożony aresztowaniem w 1947r. przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Kamieniu Pomorskim, lecz zdołał zbiec i ukrywał się do 1952 r., prowadząc działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi. Posługiwał się fałszywymi dokumentami na nazwisko Franciszek Wilczak.

W latach 1948–1952 Józef Boś ukrywał się w okolicach wsi: Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty, Dobrzyń. Korzystał przy tym, z bardzo dużej pomocy, wpierającej go społeczności miejscowej. Został prawdopodobnie zastrzelony, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie, w dniu 11.09.1952 r., w okolicach Krzepocina. Miejsce pochówku wciąż pozostaje nieznane.

Oddziałowa Komisja poszukuje świadków mogących mieć wiedzę o tych zdarzeniach, także pochodzącą z przekazów, obecnie nieżyjących już osób.

Wszystkie takie osoby proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie: telefonicznie pod numerem 91 3129403 lub 06; faksem 913129405; pod adresem e-mail: marek.rabiega@ipn.gov.pl lub listownie pod adresem: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 70-470 Szczecin, al. Wojska Polskiego 7.

Czytaj też: Szczecin: Namawiał dziewczynki, by wsiadły do jego samochodu. Zaskakujący wyrok sądu

QUIZ. Najważniejsze daty i wydarzenia w historii świata - czy dopasujesz je do siebie?

Pytanie 1 z 15
Co zrobił Aleksander Macedoński w czasie swoich podbojów w IV w. p.ne.?
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają